Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliğinden Kırım'a giriş-çıkış kuralları hatırlatması

13 Haziran 2020, 17:50

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, “Ukrayna’nın Anakarası ile Geçici Olarak İşgal Edilen Kırım Arasındaki Giriş-Çıkış Kuralları” başlığıyla Kırım yarımadasına giriş çıkış için gerekli kuralları hatırlatan duyuru yayınladı.

Büyükelçiliğin duyurusunda yarımadaya girmek isteyen yabancıların, Ukrayna Göç Servisi’nden özel izin almaları ve yanlarında pasaportlarını bulundurmaları gerektiği hatırlatıldı.

Duyuruda, söz konusu özel iznin verilmesi için izne talip kişilerin; Kırım’da akrabalarının olması, akrabalarının kabirlerinin bulunması, mülkiyeti kişiye ait gayrimenkulün olması gibi üç maddede gerekli şartları taşıması zorunluluğu belirtildi.

Bunun dışında özel iznin, uluslararası kuruluşların faaliyetleri dahil olmak üzere diplomatik veya konsolosluk fonksiyonlarının yerine getirilmesi için verileceğinin altı çizilen duyuruda, ancak bu durumda Ukrayna Dışişleri Bakanlığının onayının gerekeceği vurgulandı.

KIRIM’A, RUSYA ÜZERİNDEN GİRİŞ YAPMAK UKRAYNA MEVZUATINA AYKIRI

Ayrıca, Büyükelçilik geçici olarak işgal altında bulunan Özerk Kırım Cumhuriyeti’ne Rusya üzerinden giriş yapmanın ve yarımada ile iş yapmanın Ukrayna mevzuatına aykırı olduğunu hatırlattı.

Ukrayna Ankara Büyükelçiliğinin ilgili duyuruda kaydettiklerinin devamı şöyle:

“Gelecekte Ukrayna seyahatlerinizde bir sorunla karşılaşmamak adına Kırım topraklarına Rusya üzerinden giriş yapmamanız gerekmektedir. Böyle bir girişin yapılacağı halinde Ukrayna girişleriniz 3 yıl süreliğine yasaklanacaktır.

Üstelik uygulanan yaptırımları ihlal ederek Ukrayna’nın ayrılmaz parçası olan geçici olarak işgal altındaki Kırım ile herhangi iş ilişkilerini kuranlar, Ukrayna İdari Suçlar ve Ceza Kanunlarına göre sorumlu olup söz konusu Kanunlarla belirlenen cezalara tabi tutulacaklardır.

Detaylı bilgi için: Ukrayna Bakanlar Kurulu’nun 04.06.2015 tarih ve 367 sayılı “Ukrayna’nın Geçici Olarak İşgal Altında Bulunan Bölgelere Giriş ve Çıkış Prosedürünün Onaylanması Hakkında” yasası.

duyuru
giriş-çıkış kuralları
Kırım
Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği