Ukrayna'nın AB Misyonu'ndan "Kırım Platformu: İşgallere Uluslararası Tepki" konulu seminere davet

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Aralık 2020, 20:04
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Aralık 2020, 20:04

Kırım Platformu, “Avrupa Tartışmaları” serisinin on altıncı çevrim içi seminerini “İşgallere Uluslararası Tepki” başlığıyla düzenleyecek. Ukrayna’nın AB Misyonu, gerçekleştirilecek olan “Kırım Platformu: İşgallere Uluslararası Tepki” konulu Avrupa Tartışmaları’na (#EuropeDebates’e) davet duyurusu yayımladı.

Ukrayna’nın AB Misyonu 18 Aralık’ta Facebook’tan yayımladığı bir duyuru ile 21 Aralık saat 16:00’da yapılacak “Kırım Platformu: İşgallere Uluslararası Tepki” konulu Avrupa Tartışmaları (Europe Debates) serisinin on altıncı web seminerine katılım çağrısı yaptı. Ukrayna’nın Karadeniz kıyısındaki Kırım yarımadasının Rusya Federasyonu tarafından Mart 2014’ten beri yasadışı şekilde işgal altında oluşuna dikkat çekilen duyuruda son altı yıldır, Rus güçlerinin bölgede yaşayan insanların yaşam biçimini büyük ölçüde değiştirdiği vurgulandı. Rusya’nın bu işgaliyle insanların milliyet, dil, hatta zaman dilimine bile müdahalesiyle bölgedekilerin bir önceki bağlantılarının yok edilmek istendiği belirtildi.

“İŞGALDEN EN ÇOK ZARAR GÖREN KIRIM TATARLARI OLDU”

İşgal süresince en çok zarar görenlerin Kırım Tatarları olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Yarımadanın eski sakinleri, uzun hapis cezalarıyla karşı karşıya, konuşmaya cesaret edenler ise evlerinden çıkarılmaya zorlandı. Şimdi Kırım Tatarları ve Ukrayna halkının Avrupa-Atlantik toplumunun desteğine her zamankinden daha fazla ihtiyacı var.” ifadelerine yer verildi.

Avrupa Muhafazakarlar ve Reformistler Partisinin, Euromaidan protestolarının yedinci yıldönümünde ve Kırım işgalinin yıldönümü öncesinde, bu web seminerini Ukrayna Avrupa Birliği Misyonunun desteğiyle düzenlediği bildirildi.

SEMİNERE KATILIM ÇAĞRISI

Ukrayna’nın AB Misyonu’nun söz konusu web seminerine katılım çağrısında “Kırım’da Rus işgali altında yaşayanları desteklemek için daha neler yapılabileceğini tartışırken, Avrupa Tartışmaları: Kırım İşgali, Avrupa ve Ukrayna’nın önde gelen politikacılarıyla birlikte bize katılın.” ifadeleri kullanıldı.

“Kırım Platformu: İşgallere Uluslararası Tepki” konulu Avrupa Tartışmaları” çevrim içi seminerine katılım için gerekli adımlar şöyle:

Tüm ayrıntılar ve kayıt: http://bit.ly/3p2ucui