Ukrayna Milletvekili Umerov, Türkiye’de kamp yapacak Kırım Tatar çocukları ile bir araya geldi

Haberler
Anife Bilal
20 Ağustos 2021, 13:57
Anife Bilal
20 Ağustos 2021, 13:57

Rus işgali altında bulunan Kırım’da Rus işgalcilerce alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsakların çocukları, yaz kampı için dün Türkiye’ye getirildi. Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Rüstem Umerov, İstanbul’a gelen çocuklarla bir araya geldi.

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Türkiye’ye tatil yapmak için gelen Kırım Tatar siyasi tutsaklar, iç sığınmacılar, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesindeki çatışmalara katılanların çocukları ile dün İstanbul’da bir araya geldi. Görüşmeye ayrıca Kırım Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten de katıldı. Sosyal medyada açıklama yapan Umerov, “Bu çocukların babalarının yerini alamayız. Fakat bu çocukların normal çocukluk yaşamaları için gerekli şartlar oluşturabiliriz. Onları işgal altındaki Kırım’ın üzücü gerçeklerinden biraz uzaklaştırabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Umerov bu sene 50’ye yakın Kırım Tatar siyasi tutsaklar, iç sığınmacı, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesindeki çatışmalara katılanların ve aktivistlerin çocuğu için Türkiye’de yaz kampının organize edildiğini belirterek, “Umarım gelecek sene daha çok çocuk için dinlenme kampları düzenleyebiliriz. Bizim görevimiz, babaları sergiledikleri tutum ve vatanları için yürüttükleri barışçıl mücadeleden dolayı işgalciler tarafından yasa dışı bir şekilde alıkonulan bu çocuklara sahip çıkmaktır.” diye konuştu.

Bununla birlikte Ukrayna Milletvekili Umerov, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve başta Celal İçten olmak üzere Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasına destekleri için teşekkür etti.