Ukrayna Milletvekili Çiygöz, Lukaşenko’nun Kırım açıklamasını değerlendirdi: Aslında bu fiilen Rusya'nın Belarus'u işgalidir

Haberler
Anife Bilal
01 Aralık 2021, 11:39
Anife Bilal
01 Aralık 2021, 11:39

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, dün Rus propaganda haber ajansı Ria Novosti’ye verdiği röportajda, “2014’te düzenlenen sözde referandumdan sonra ‘Kırım, fiilen ve hukuken Rusya’nın bir parçası oldu” ifadesini kullandı. Lukaşenko’nun skandal sözlerini yorumlayan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı, Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, “Bu açıklama, zaman meselesiydi; beklediğimiz bir şeydi.” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Kırım ile ilgili yaptığı küstah açıklamayı Kırım Haber Ajansına değerlendirdi. Söz konusu açıklamanın beklenen bir şey olduğunu belirten Çiygöz, “Bu, son olayların bağlamında gerçekleşmesi beklenen bir şeydi. İlgili açıklama; aslında fiilen Rusya’nın Belarus’u işgalidir. Lukaşenko kendini Belarus devletinin bağımsız bir lideri sanıyor ancak böyle bir şey yok.” dedi.

LUKAŞENKO, RUSYA’NIN KIRIM’I İŞGALİNİ TANIDI

RIA Novosti’ye verdiği bir röportajda Lukaşenko, “Hepimiz Kırım’ın fiilen (de facto) Rusya toprağı olduğunu anlıyorduk. Referandumdan sonra hukuken de (de jure) Kırım Rusya’nın parçası oldu” diye konuştu. Ayrıca Lukaşenko yakın zamanda Kırım’a ziyaret düzenlemeyi planladığını bildirdi.