Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, TİKA ve TOKİ yetkilileri ile görüştü

23 Temmuz 2020, 17:56

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Vekili Serkan Kayalar ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut ile bir araya geldi.

UKRAYNA’DA YAPILACAK KONUTLARIN PLANLARI ÜZERİNDE ANLAŞILDI

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Ukrayna-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Rüstem Umerov, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ile görüştüğünü bildirdi. Umerov görüşme sırasında Bulut ile Ukrayna’da iç sığınmacı Kırım Tatarları için inşa edilecek konutlarının mimari planı üzerinde anlaştığını belirtti.

Ukrayna milletvekili, “Eminim ki, ülkelerimiz arasındaki işbirliği sayesinde iç sığınmacılar konforlu evlere sahip olabilecek. Türk tarafına yardım ve işbirliği yapma isteği için minnettarım.” ifadelerini kullandı.

UMEROV: “TİKA BAŞKANINA ÇOK YÖNLÜ DESTEK VE İŞBİRLİĞİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM”

Bunun dışında Umerov, TİKA Başkan Vekili Serkan Kayalar ile bir araya geldiğini belirtti. Ukrayna milletvekili, görüşme sırasında ülkeler arasındaki işbirliğini derinleştirme yollarının tartışıldığını, öncelikli projeler ve onları hayata geçirme sürelerinin belirlendiğini ayrıca Kıyiv’deki kültür ve eğitim merkezinin inşaatının hızlandırılması konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Umerov, “Serkan Kayalar Beye çok yönlü destek ve iş birliği ayrıca karantinadan sonra ilk yabancı misafir olarak ağırlanma ayrıcalığı için teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

KIRIM TATAR İÇ SIĞINMACILAR İÇİN İNŞA EDİLECEK KONUTLAR

Bilindiği gibi, daha önce Türkiye Ukrayna arasında Herson Bölgesinde Kırımlı iç sığınmacılar için 500 konut inşa edilmesine ilişkin anlaşmaya varılmıştı. 

TOKİ Başkan Yardımcısı Orhan Yüce başkanlığındaki heyet 26-29 Şubat 2020 tarihlerinde Herson bölgesini ziyaret ederek Kırım Tatarları için 500 konut yapılmasına dair talimatları doğrultusunda Herson merkezde ve Geniçesk bölgesinde incelemelerde bulunmuştu.


500 konut projesi
Kırım Tatarları
Rüstem Ümerov
Türkiye
Bunlara da bakın: