Ukrayna Kültür Bakanı Yardımcısı, işgalcilerin Hansaray’daki tahribatını anlattı

Haberler
Anife Bilal
06 Ağustos 2021, 09:39
Anife Bilal
06 Ağustos 2021, 09:39

Rus işgali altındaki Kırım’ın işgalci yönetimi, Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray’da sözde restorasyon adı altında yürüttüğü tahribatı sürdürüyor. Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Yardımcısı Svetlana Fomenko, işgalcilerin sözde restorasyon çalışmalarını değerlendirirken, “Sanki alışveriş merkezi tamir ediyormuş gibi çalışma yapılıyor.” diye kaydetti.

Rus işgali altında bulunan Kırım’ın işgalci yönetimi, Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray’da başlattığı sözde restorasyon çalışmaları birkaç yıldır devam ediyor. Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Yardımcısı Svetlana Fomenko, işgalci yönetimin UNESCO’nun geçici miras listesinde yer alan Hansaray’a özensiz davrandığını ve restorasyon çalışmaları kapsamında sanki “alışveriş merkezi inşa eder gibi” faaliyet yürüttüğü ifade etti.

“Ukrayna 30. Ukrayna’nın İmajı” forumunda konuşan Bakan Yardımcısı, işgal altında bulunan Kırım’daki kültür mirasına dair şunları söyledi:

“Rusya, bir yandan kültürel mirasının korunması ve desteklenmesi konusundaki yükümlülükleri hakkında konuşuyor. Öte yandan ise biz, Rusya’nın birçok uluslararası sözleşmeyi ihlal ettiğini, yasa dışı kazı çalışmaları yürüttüğünü ve tarihi mirası yok ettiğini görüyoruz. UNESCO’nun geçici miras listesinde bulunan Hansaray ile ilgili durum da buna dahil. Bu Kırım Tatar halkının tarihi mirasının neredeyse tek örneği. Şu an ise orada sanki bir alışveriş merkezinde veya koruma altına alınmayan sıradan bir binada yapılan tamirat çalışmalarına benzeyen çalışmalar yürütülüyor.”

“BU ANITI KAYBEDERSEK GERİ DÖNÜŞÜMÜZ OLMAYACAK”

Ukrayna’nın bu bağlamda Rusya’ya yaptırımların uygulanmasını konusunda çalıştığını belirten Fomenko, “Bu konuyu herhangi siyasi diyalogun gündeminde tutmak çok önemli. Bu varlıklar geri kazanılamaz, onları kaybedersek geri dönüşümüz olmayacak.” diye vurguladı.

RUSLARIN TARİHİ HANSARAY’DAKİ TAHRİBATI DEVAM EDİYOR

Hatırlanacağı üzere, Kırım Tatar kültürel mirasının en önemli abidelerinden olan Hansaray, restorasyon bahanesiyle işgalci Rusya tarafından acımasız biçimde talan ediliyor. Daha önce, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı Refat Çubarov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde bulunan ve Kırım Tatarlarının kültürel mirası olan Hansaray’ı yok eden kişilerin cezalandırılması gerektiğini ifade etmişti.

Rusya, Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray’ı, restorasyon adı altında yürüttüğü uygulamalarla tahrip ederken, tam anlamıyla bir kültürel soykırıma imza atıyor. İşgalci Rusya’nın bölgedeki diğer tarihi Türk izlerini silme yönünde kastlı bir politika izlediği düşünülüyor.