Ukrayna Konsolosu, Rus cezaevinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsakları ziyaret etti

Haberler
Anife Bilal
18 Aralık 2020, 17:17
Anife Bilal
18 Aralık 2020, 17:17

Ukrayna’nın Rostov-na-Donu Başkonsolosu Taras Malışevskıy, işgalcilerin, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladıkları sözde “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında yargılanarak mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsaklar Rüstem Abiltarov, Zevri Abseitov ve sözde sabotaj suçlaması çerçevesinde hapis cezasına çarptırılan Oleksiy Bessarabov ile görüştü. Başkonsolos, sağlık durumları kötüleşen siyasi tutsaklara uygun tıbbi bakımın sağlanmadığına dikkat çekti.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı, Ukrayna’nın Rostov-na-Donu Başkonsolosu Taras Malışevskıy’ın, 15 Aralık 2020 tarihinde Rusya’daki Stavropol Cezaevinde yasa dışı olarak alıkonulan siyasi tutsaklar Rüstem Abiltarov, Zevri Abseitov ve Oleksiy Bessarabov’u ziyaret ettiğini bildirdi. Ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulunan Malışevskıy, büyük çabalar sonucu siyasi tutsaklarla görüşmeyi başardığını anlattı. 

Siyasi tutsakları en son bir yıl önce gördüğünü belirten Başkonsolos, son görüşmeye kıyasla siyasi tutsakların sağlık durumunun oldukça kötüleştiğini ifade etti.

“ÜÇ SİYASİ TUTSAK KORONAVİS HASTALIĞI GEÇİRDİ”

Malışevskıy, Rüstem Abiltarov’un çok zayıfladığını ve devamlı öksürdüğünü bildirdi. Başkonsolos, siyasi tutsağın uzun süredir böbrek muayenesi olmak için cezaevi yönetimine başvurduğunu ancak başvuruların reddedildiğini belirtti.

Siyasi tutsak Zevri Abseitov’un yüksek tansiyon, mide sorunları yaşadığını ayrıca arka arkaya geçirdiği bronşitlerden kaynaklanan komplikasyonlardan kurtulamadığını anlatan Başkonsolos, siyasi tutsağın diş ağrısı çektiğini ve üç haftadır cezaevindeki doktordan randevu alamadığını aktardı.

Siyasi tutsak Oleksey Bessarabov’un sağlık durumunun da bir yıl içinde çok kötüleştiğini vurgulayan Başkonsolos, “Bessarabov, ağır hastalandı, Kovid-19 hastalığının tüm belirtileri mevcuttu; fakat cezaevi yönetimine geçirdiği hastalıkla ilgili yaptığı başvuru ve antikor testi yapma talebi cevapsız kaldı.” diye bildirdi.

Başkonsolos, görüştüğü 3 siyasi tutsağın da büyük ihtimal Kovid-19 hastalığı geçirdiğini ancak cezaevi yönetiminin bu bilgileri gizlediğini ifade etti.

“21. YÜZYILIN GULAG’I”

Bununla birlikte Malışevskıy siyasi tutsakların alıkonulduğu cezaevini 21. yüzyılın GULAG’ı olarak nitelendirerek şu açıklamada bulundu:

“21. yüzyılın GULAG’ını gördüm… İnsanların enerjisini çekerek, hasta yaparak her birini yavaşça tüketmeye yönelik birleşik bir yaklaşım gördüm.” 

RUS MAHKEMESİ 4 KIRIM TATARINI MAHKUM ETMİŞTİ

Rusya mahkemesi, işgali altındaki Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir davası” çerçevesinde 2016 yılında Bahçesaray’da tutuklanan Kırım Tatarları Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov (Birinci Bahçesaray Grubu) hakkında hapis cezası kararı almıştı.

Rus mahkemesi, Enver Mamutov hakkında 17 yıl hapis cezası ve bu cezanın tamamlanmasının ardından bir buçuk yıl süreyle özgürlüğü kısıtlama kararı çıkarmıştı.(Özgürlüğün kısıtlanması; ev hapsi, ikamet yerinin izinsiz değiştirilememesi, seyahat özgürlüğünün kısıtlanması gibi hükümleri içeriyor)

Diğer Kırım Tatarları Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov hakkında ise 9’ar yıl hapis cezası ve birer yıl özgürlüğü kısıtlama kararı alınmıştı.

Daha sonra dört siyasi tutsağın  temyiz başvuruları inceleyen Rusya Yüksek Mahkemesi aldığı kararla; Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov hakkında alınan hapis cezaları üçer ay kısaltmıştı.

Mahkeme, Enver Mamutov hakkında alınan 17 yıl hapis cezasını 16 ay 9 aya, Zevri Abseitov, Remzi Memetov ve Rüstem Abiltarov hakkında alınan 9 yıl hapis cezasını 8 yıl 9 aya düşürmüştü.

OLEKSİY BESSARABOV

Ukraynalı siyasi tutsak Oleksiy Bessarabov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki işgalci mahkeme tarafından 15 Ekim 2019 tarihinde sözde sabotaj  planlamakla suçlu bulunarak 14 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

GULAG

GULAG, Sovyetler Birliği’nde Stalin döneminde milyonlarca insanın “halk düşmanı” suçlamasıyla cezalandırılmak üzere gönderildiği ıslah ve çalışma kampları. Nazilerin toplama kamplarına benzetilen bu kamplarda insanlar gaz odalarında öldürülmedi ancak milyonlarca kişi Sibirya’nın soğuğu, yetersiz beslenme, bakımsızlık, sağlıksız koşullar ve aşırı çalışma nedeniyle öldü.