Ukrayna, Kırım Parlamentosunun 87 eski milletvekiline karşı suçlama yöneltti

Haberler
Anife Bilal
03 Mart 2021, 16:23
Anife Bilal
03 Mart 2021, 16:23

Ukrayna, vatana ihanet eden 6. Dönem Kırım Parlamentosunun 87 milletvekiline karşı suçlama yöneltti. Bununla birlikte 69 milletvekili hakkında hazırlanan iddianameler mahkemeye gönderildi. 

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) Savcılığı, Kremlin yönetimiyle iş birliği yaparak vatana ihanet eden bir 6. Dönem Kırım Parlamentosu milletvekiline daha suçlama yöneltildiğini bildirdi. Savcılığın resmi internet sitesinde, dün yayımlanan açıklamada, ismi belirtilmeyen eski milletvekilinin, diğer Kırım Parlamentosu milletvekilleriyle birlikte Ukrayna’ya ihanet ederek Rusya’nın Kırım’ın yasa dışı işgalini meşrulaştırmak amacıyla oylamaya çıkarılan bir dizi karar için “evet” oyu kullandığı belirtildi.

Öte yandan Savcılık açıklamada, “6. Dönem Kırım Parlamentosunda görev yapan toplam 99 milletvekilinden 87’sine karşı suçlama yöneltildi; 69’u hakkında hazırlanan iddianameler mahkemeye gönderildi.” diye belirtti.

YASA DIŞI KARARLARI KABUL ETMİŞLERDİ

Savcılık, işbirlikçi Kırım Parlamentosu milletvekillerinin, 6 Mart 2014 tarihinde “Kırım Referandumunun Düzenlenmesi Hakkında” başlıklı yasa dışı kararı, 11 Mart 2014 “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol Şehrinin Bağımsızlık Bildirgesi” başlıklı yasa dışı kararı ve 17 Mart 2014 tarihinde “Kırım’ın Bağımsızlığı Hakkında” başlıklı yasa dışı kararı kabul ettiğini hatırlattı.

Açıklamada hain milletvekillerinin, söz konusu yasa dışı kararları kabul ederek, Kırım’ın Rusya Silahlı Kuvvetleri tarafından işgalini gizlemeye ve yasa dışı ilhakı meşrulaştırmaya çalıştığı vurgulandı.

YARIMADADA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.