Ukrayna, işgalcilerin Massandra şarap üretim işletmesini satma planlarını kınadı

Haberler
Anife Bilal
10 Aralık 2020, 16:20
Anife Bilal
10 Aralık 2020, 16:20

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kırım’ın işgalci yönetiminin, 19. yüzyılda kurulan ve şarap koleksiyonu ile Guinness Dünya Rekorlar Kitabına giren Massandra üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretim işletmesini satma planlarını kınadı. Massandra tesisinin, yasal olarak Ukrayna devletine ait olduğu biliniyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yayımlanan yazılı açıklamada, Massandra üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretim işletmesinin Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığına bağlı olduğu belirtilerek Rus işgalci yönetiminin sözde “özelleştirme” planlarını protesto ettikleri ifade edildi. Bakanlık ayrıca Rusya’nın uluslararası hukuku ihlal etmeye devam ettiğini vurguladı.

İŞGALCİ RUSYA’NIN ÖZELLEŞİRME SUÇU!

Açıklamada, “Rus tarafı, işgalci devlete mülkiyeti kamulaştırmasına veya ‘özelleştirilmesine’ izin vermeyen uluslararası insancıl hukuk normlarını bir kere daha ihlal ediyor. Ukrayna Devlet Şirketi Massandra’ya ait herhangi mülkiyetin satılması bir suçtur.” denildi.

UKRAYNA, HUKUKSUZ ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI DAVA AÇTI

Bakanlık ayrıca Ukrayna’nın, Massandra’nın işgalci yönetim tarafından yasa dışı “özelleştirilmesi” ile ilgili yargı süreci başlattığını belirtti. Daha önce, Rus işgalci yönetimin, 19. yüzyılda kurulan ve şarap koleksiyonu ile Guinness Dünya Rekorlar Kitabına giren Massandra üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretim işletmesini satışa çıkardığı bildirilmişti. Şirketin hisselerinin tamamının başlangıç ​​fiyatı 5,3 milyar ruble ile açık artırmaya çıkarıldığı öğrenildi. Açık artırmanın 14 Aralık 2020 tarihinde yapılması planlanıyor.