Ukrayna, işgalcilerin Kırım’da yürüttüğü yasa dışı kazılarla ilgili soruşturma başlattı

Haberler
Anife Bilal
03 Haziran 2021, 17:40
Anife Bilal
03 Haziran 2021, 17:40

Ukrayna’ya bağlı Kırım Savcılığı, işgalcilerin Kırım’da yürüttüğü yasa dışı kazı çalışmaları ve güya restorasyon bahanesiyle yarımadadaki kültür mirası anıtlarına verilen zarar ile ilgili soruşturma başlattı. 

Ukrayna’ya bağlı Kırım Savcılığı basın servisinden dün yapılan açıklamada, sivil toplum örgütlerinden gelen talepler üzerine savcılığın, işgalci yönetimin Kırım Yarımadası’nda yürüttüğü yasa dışı kazı çalışmaları ve Ukrayna’ya ait kültürel mirasa verilen zarar ile ilgili bir dizi soruşturma başlattığı duyuruldu. İşgalciler yüzünden zarar gören kültür mirası arasında; Vaftizci Yahya Kilisesi, Kefe’daki Rıhtım Kulesi, Konstantin Kulesi, Kefe kenti yakınlarındaki antik yerleşim yeri, Kitey antik yerleşim yeri, Akra antik kenti, antik nekropol ve Kızıl Aul yerleşim yeri, Kerç Kalesi, Bosporos Krallığı dönemine ait antik yerleşim yeri gibi kültürel varlıkların yer aldığı belirtildi.

Ukrayna’ya bağlı Kırım Savcılığı, Mayıs 2021’de yaptığı açıklamada Kırım’daki kültür miraslarına yönelik işlenen 70’ten fazla suçu soruşturduğunu duyurmuştu.

RUSYA, KIRIM’IN KÜLTÜREL MİRASINI YOK ETMEYE ÇALIŞIYOR

Bilindiği gibi, Kırım’ı işgal ettikten sonra Rusya yarımadadaki kültür mirası çalmaya ve yok etmeye başladı. Sözde restorasyon kılıfı altında yapılan tahrifat zaman zaman gündeme getiriliyor. Ukrayna uzun süredir bu barbarlıkla mücadele etmeye çalışıyor.  

Rusya’nın ayrıca, işgal altındaki Kırım’da bulunan ve Ukrayna’ya ait olan kültürel objelerini kendi adına UNESCO Dünya Mirası Listesine eklemek için başvuru yapmaya hazırlandığı bildirilmişti.

UNESCO RAPORU: “KIRIM’DAKİ DURUM KÖTÜLEŞMEYE DEVAM EDİYOR”

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Direktörü Audrey Azoulay, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da eğitim, bilim, kültür, bilgi yayma ve medyanın işleyişi alanlarındaki durum ile ilgili yeni raporunu yayımladı.  Raporda, işgal altındaki Kırım’da örgütün tüm yetki alanlarındaki durumun kötüleşmeye devam ettiği vurgulandı.

Ocak 2021’de Ukrayna’nın, Rus işgali altında bulunan 175 anıtı, ulusal kültürel mirası listesine dahil ettiği bildirilmişti. Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray da listede yerini almıştı.