Ukrayna, işgal edilen Kırım’daki durumu UNESCO’nun gündeminde tutmaya devam ediyor

30 Ekim 2020, 22:06

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, UNESCO tarafından çevrim içi düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı. Ceppar, Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütüne (UNESCO) Rus işgali altında bulunan Kırım’daki durumun kötüleşmeye devam ettiğini anlattı.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı, UNESCO Ukrayna Milli Komisyonu Başkanı Emine Ceppar, 29 Ekim 2020 tarihinde, Rusya tarafından işgal edilen yarımadadaki durumunun ele alındığı 11. Bilgilendirme Toplantısına katıldı. Çevrim içi düzenlenen toplantıda UNESCO yetkileri çerçevesinde olan konular ele alındı.

“UNESCO YETKİSİ ALTINA GİREN TÜM ALANLARDA DURUM KÖTÜ”

Dışişleri Bakanlığından konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre, Bakan Yardımcısı Ceppar’ın Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da UNESCO yetkisi altına giren tüm alanlarda durumunun kötüleşmeye devam ettiğini vurguladı. Öte yandan yarımadada devam eden insan hakları, etnik azınlık hakları, din özgürlüğü, basın ve ifade özgürlüğü ihlalleri, anadillerinde eğitime erişim engeli hakkında da bilgi verdiği bildirildi.

“SUÇSUZ İNSANLAR HAPSE ATILIYOR”

Ayrıca açıklamada, Ceppar’ın işgalci yönetimin terörle mücadele bahanesiyle, çoğu Kırım Tatarı olmak üzere suçsuz insanları hapse attığını kaydettiği ifade edildi. Bununla birlikte açıklamada, UNESCO ve ortaklarına, işgalci yönetiminin faaliyetleri sonucunda hak ile özgürlüklerin, kültür mirası ve UNESCO’nun diğer değerlerinin tehlike altında olduğu işgal edilen Kırım’daki durumu etkili bir şekilde izlemeye devam etme çağrısında bulunan Bakan Yardımcısının, Ukrayna’nın işgal edilen yarımadadaki kültür mirası korumak için bundan sonra da elinden gelen her şeyi yapmaya devam edeceği belirttiği ifade edildi.

UNESCO YENİ KIRIM RAPORU YAYIMLAMIŞTI

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, ekim ayı başında Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da eğitim, bilim, kültür, bilgi yayma ve medyanın işleyişi alanlarındaki durum ile ilgili yeni raporunu yayımlamıştı. Kasım 2019 – Temmuz 2020 döneminde toplanan bilgileri içeren belgede, işgal altındaki Kırım’da örgütün tüm yetki alanlarındaki durumun kötüleşmeye devam ettiği vurgulanmıştı.


Kırım
unesco
Bunlara da bakın: