Ukrayna, iki Kırımlı işbirlikçi hakkında daha soruşturma yürütüyor

Haberler
Anife Bilal
04 Ağustos 2021, 19:26
Anife Bilal
04 Ağustos 2021, 19:26

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehri Savcılığı, Rus işgalcilerle iş birliği yaparak Kırım’ın işgal edilmesine yardım eden vatan hainlerinin cezalandırılmasına ilişkin çalışmalara devam ediyor. İşgalcilerle iş birliği yapan Akyar Kent Konseyinin eski iki üyesi hakkında soruşturma yürütüldüğünü bildirildi.

Kırım Savcılığından yapılan açıklamada, vatana ihanet etmekle suçlanan Akyar Kent Konseyinin eski iki üyesi ile ilgili soruşturmanın yürütüldüğü bildirildi. Savcılık soruşturma sonucu, iki sanığın Mart 2014’te yarımadanın “bağımsızlığı” için ve sözde Kırım Cumhuriyetinin oluşturulması için oy kullandığı tespit edildi. Söz konusu faaliyetlerle sanıkların Ukrayna toprak bütünlüğüne ve egemenliğine zarar verdiği ifade edildi. İki iş birlikçinin ayrıca işgalci devletin temsilcilerine Ukrayna karşıtı faaliyetleri yürütme konusunda yardım ettiğini ve yasa dışı olarak oluşturulan sözde yönetim organlarının oluşturulma sürecine doğrudan katıldığı vurgulandı.

Bununla birlikte açıklamada, Kırım Savcılığının toplamda 37 Akyar Kent Konseyinin eski üyesine karşı suçlama yönelttiği ifade edildi.