Ukrayna Dışişleri Sözcüsü: Rusya, Kırım konusunda sahte bir gerçeklik oluşturmaya çalışıyor

02 Mart 2020, 15:01

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Katerına Zelenko, işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde yönetiminin, yurt dışına düzenlediği seyahatlerin Rusya’nın hibrid savaşının bir parçası olduğunu ifade etti.

Krım.Realii radyosunda konuşan Zelenko, işgalci yönetimin sözde yetkililerinin yurt dışına düzenlediği seyahatleri değerlendirdi. Zelenko, “Bu Rusya’nın hibrid saldırganlığının unsurlarından biri. Ukrayna’ya ait Kırım’ın ilhakı girişimi gerçekleşti. Buna ek olarak, işgalci yönetim, yurt dışı ziyaretlerini düzenleyerek ve işgal altındaki Kırım’daki hayatın güya çok güzel olduğunu iddia ederek, sahte bir gerçeklik yaratmaya çalışıyor. Bu amaçla, uluslararası platformları, ekonomik veya kültür etkinlikleri kullanıyorlar. Bu etkinliklere katılan işgalci yetkililer, Kırım’da insan hakları sorunlarının olmadığı ve işgalden sonra yarımadada sakin bir durumun oluştuğu hakkında yalanlar anlatıyorlar.” dedi.

RUSYA’YA KARŞI ULUSLARARASI BASKI MEKANİZMALARININ ÖNEMİ

2014 yılından beri hiçbir uluslararası mekanizmanın Kırım’a erişemediğini kaydeden Sözcü Zelenko, “Bu Kırım konusunda Rusya’nın zayıf noktası. Erişim sağlamaya hazırsa neden işgalin 6. yılı içinde hiçbir izleme yapılmadı? Rusya böyle bir olanak sağlamıyor. Hazır olduğunu söylemek başka, bu konuda belirli adımlar atmak başka bir şey. Rusya veya Kırım’daki hapishanelerden kurtulan kişiler durumun bambaşka olduğu ve işgale karşı çıkmaya çalışan insanların tehlikede olduğunu anlatıyorlar.” diye anlattı.


Kırım'ın işgali
Rus propagandası
Ukrayna
Bunlara da bakın: