Ukrayna Dışişleri Bakanlığından, Putin'in yasa dışı Kırım ziyaretine kınama!

Haberler
Anife Bilal
05 Kasım 2021, 15:25
Anife Bilal
05 Kasım 2021, 15:25

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, işgal altındaki Kırım’a düzenlediği yasa dışı ziyareti kınadı. Bakanlık, Putin’in söz konusu “ziyareti” gerçekleştirerek Ukrayna egemenliğini ve uluslararası hukuku ihlali ettiğini vurguladı.

Ukrayna yönetimi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgal altındaki Kırım’a düzenlediği yaşa dışı ziyareti kınadı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yayımlanan açıklamada, “Rus yetkililerin, Ukrayna tarafıyla koordine etmeden işgal altındaki Kırım’a düzenlediği daha önceki ziyaretleri gibi söz konusu ziyareti de; Rusya’nın Ukrayna egemenliğinin, uluslararası hukuk normlarının, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararlarının, ve Ukrayna ile Rusya’nın taraf olduğu anlaşmalar kapsamında Rusya’nın aldığı yükümlülüklerinin ağır bir ihlali olarak görüyoruz.” denildi.

Rusya’nın uluslararası yasal yükümlülüklerini yerine getirmeye başlaması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, “Rusya, işgalci bir devlet olarak, geçici olarak işgal altında bulunan Kırım’ın sakinlerinin durumuna ilişkin gerçek endişeyi gösterme fırsatına sahiptir ve bunun için şunları yapabilir: Başta siyasi baskıları, insan kaçırma ve cinayetler olmak üzere asılsız insan hakları ihlallerini sonlandırmak, yasa dışı alıkonulan Ukrayna vatandaşlarını serbest bırakmak ve Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde toprak bütünlüğünün yeniden sağlanması için çabalarını Rusya-Ukrayna silahlı çatışmasının siyasi-diplomatik çözümüne odaklamak.” ifadeleri kullanıldı.