Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: UNESCO işgal edilen Kırım'daki durumun kötüleştiğini kaydetti

08 Nisan 2020, 11:22

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) işgal edilen Kırım’daki durumun kötüleştiğini kaydetti. 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Rusya tarafından işgal edilen yarımadadaki durumunun ele alındığı 10. Bilgilendirme Toplantısında UNESCO’nun, Kırım’daki durumun kötüleşmeye devam ettiğini kaydettiğini bildirdi.

Açıklamaya göre, toplantıda sunulan BM İnsan Hakları Komiseri Ofisi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) medya haklarından sorumlu temsilcisi, Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) ve Amnesty International insan hakları örgütleri tarafından hazırlanan raporlarda, yarımadada devam eden insan hakları ihlalleri, etnik azınlıklara yapılan baskı, basın özgürlüğü ve gazetecilerin güvenlik ihlalleri, kültürel mirasın korunması ve anadilde eğitimi alma konusundaki engellere yer verildi.

Ayrıca 33 üye ülke, UNESCO Sekreterliğini, işgal edilen Kırım’daki durumun doğrudan izlenmesinin ilk aşamasını sürdürmeye davet ettiği belirtildi.

Daha önce, UNESCO İnsan Hakları Gözlem Heyetinin 2020 yılı içinde işgal altındaki Kırım’a ziyaret gerçekleştirmeyi planladığı bildirilmişti.


Kırım'ın işgali
unesco
Bunlara da bakın: