Ukrayna Dışişleri Bakanlığı uluslararası ortaklarını Kırım Platformuna katılmaya davet etti

Haberler
Anife Bilal
26 Şubat 2021, 16:33
Anife Bilal
26 Şubat 2021, 16:33

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 26 Şubat Kırım’ın Rus İşgaline Karşı Direniş Günü dolayısıyla açıklama yaptı. Bakanlığın açıklamasında, tüm uluslararası ortaklarına Kırım Platformu’na katılma çağrısında bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 26 Şubat Kırım’ın Rus İşgaline Karşı Direniş Günü dolayısıyla yayımladığı açıklamada, Kırım’ın tamamen işgalden kurtarılmasını ve Rusya’nın cezalandırılmasını sağlamak için çağrı yaptı. Bakanlığın açıklamasında, “Ukrayna, yeni bir uluslararası koordinasyon formatı olan Kırım Platformunu oluşturuyor ve tüm ortaklarına platforma katılmaya davet ediyor. Birlikte çalışarak adaleti ve istikrarı yeniden sağlayacağız. Kırım Ukrayna’dır.” ifadeleri kullandı.

UKRAYNA: RUSYA, İŞGALE KARŞI ÇIKAN HERKESE BASKI UYGULUYOR

Rusya’nın zor kullanarak Kırım’ı işgal ettiği kaydedilen açıklamada, “Rusya uluslararası hukukun temel ilkelerini ağır bir şekilde ihlal etti ve Avrupa ve tüm dünyadaki güvenlik sistemini baltaladı. Rusya, işgalin başından bu yana yarımadanın sömürgeleştirilmesi ve asimilasyonu politikasını yürütüyor. İşgale karşı çıkma cesaretine sahip herkese baskı uygulanıyor. Etnik Ukrainler ve Kırım Tatarlarının milli, kültür, dini hakları ihlal ediliyor, Ukrayna Ortodoks Kilisesine zulmediliyor. İfade özgürlüğü kısıtlanıyor, bağımsız medya yok ediliyor.” denildi.

Rusya’nın Kırım’ı askeri üs haline getirdiğini hatırlatan Bakanlık, “İşgalden önce Ukrayna’nın bir tatil bölgesi olarak tanınan yarımada, sadece Ukrayna için değil, NATO ve AB dahil olmak üzere bölgedeki diğer ülkeler için de tehdit oluşturan bir Rus askeri üssüne dönüştürüldü.” diye vurguladı.

YARIMADADA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.