Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Pakistan uzman topluluğuna Kırım Platformunu tanıttı

Haberler
Anife Bilal
24 Haziran 2021, 14:47
Anife Bilal
24 Haziran 2021, 14:47

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, İslamabad Çatışma Çözümleri Enstitüsü tarafından organize edilen “Kırım Platformu” konulu konferansa katıldı. Etkinlik sırasında Bakan Yardımcısı Ceppar, Kırım’daki durumu anlattı ve yarımadanın askerileştirilmesi hakkında bilgi verdi.

İslamabad Çatışma Çözümleri Enstitüsü, 23 Haziran 2021 tarihinde “Kırım Platformu” konulu çevrim içi bir konferans düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Kenti Temsilcisi Anton Korınevıç, Kırım Tatar aktivist Lütfiye Zudiyeva katıldı.

KIRIM PLATFORMUNUN YAPACAĞI FAALİYETLER ANLATILDI

Konu ile ilgili Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar, Rus işgali altındaki Kırım’daki kötüleşen durumu anlattı. Ceppar, Rusya’nın yarımadayı askerileştirmeye, Kırımlıların insan haklarını ihlal etmeye devam ettiğine dikkat çekti. Kırım’ı işgalden kurtarma amacıyla oluşturulan Kırım Platformu girişiminin temel ilkelerini tanıtan Ceppar, girişimin yaptırım rejimi, insan hakları, uluslararası insancıl hukuk, seyir güvenliği ve serbestisi, işgalin ekonomik ve ekolojik sonuçlarıyla başa çıkma gibi yönlerde faaliyet göstereceğini belirtti.

Konferansta konuşan Kırım Tatar aktivist Lütfiye Zudiyev’a, işgalci yönetimin Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarlarına yönelik hak ihlallerini ve Kırım Tatar halkının hakları için yürüttüğü barışçıl mücadeleyi anlattı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.