Ukrayna Dışişleri Bakanlığı: Kırım Tatar siyasi tutsaklar derhal serbest bırakılmalı

Haberler
Anife Bilal
04 Kasım 2020, 11:57
Anife Bilal
04 Kasım 2020, 11:57

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesinin Kırım Tatar siyasi tutsaklar hakkında aldığı hapis cezası kararlarını kınayarak, Rusya’dan derhal tüm Kırım Tatar siyasi tutsakları serbest bırakmasını talep etti. Ayrıca Dışişleri Bakanlığı, terörle mücadele yasalarının rejime karşı çıkanlara baskı kurmak için kullandığını belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı dün yayımladığı yazılı açıklamada, Kırım Tatarı Rüstem Emirüseinov, Arsen Abhairov, Eskender Abdulganiyev’in Şubat 2019’da işgalci güçler tarafından yasa dışı olarak alıkonulduğunu ve daha sonra bir kanıt olmaksızın terörizmle suçlandığını belirtti. Rus mahkemesi, 3 Kasım 2020’de yapılan duruşmada, Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Rüstem Emirüseinov hakkında 17 yıl hapis cezası, Arsen Abhairov hakkında 13 yıl hapis cezası ve Eskender Abdulganiyev hakkında ise 12 yıl hapis cezası kararı aldı. İlgili kararı değerlendiren Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, işgalci devlet Rusya’nın terörle mücadele yasalarını işgalci rejime karşı çıkanlara baskı uygulama aracı olarak kullanmaya devam ettiğini vurguladı.

“İŞGALCİLER KIRIM TATAR HALKINI SİNDİRMEYE ÇALIŞIYOR”

Açıklamada, “Mahkemenin, Rüstem Emirüseinov hakkında 17 yıl hapis cezası, Arsen Abhairov hakkında 13 yıl hapis cezası ve Eskender Abdulganiyev hakkında ise 12 yıl hapis cezası kararı alması bir kere daha, işgalci devletin kendi terörle mücadele yasalarını Kırım Tatar halkına sistematik siyasi baskı uygulama ve işgalci rejime karşı çıkanları sindirme ve bastırma aracı olarak kullanmaya devam ettiğini gösteriyor.” ifadeleri kullanıldı.

Bununla birlikte Bakanlık, dava duruşmasına katılmak isteyen Kırım Tatarlarının yasa dışı olarak alıkonulmasının çirkin bir hareket olduğunu vurguladı.

“RUSYA İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE DERHAL SON VERMELİ”

Rusya’dan Rüstem Emiruseinov, Arsen Abhairov, Eskender Abdulganiyev ve Rusya tarafından yasa dışı alıkonulan Ukrayna vatandaşlarını derhal serbest bırakmasını talep eden Bakanlık, “Rusya derhal ağır insan hakları ihlallerine son vermeli ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 27 Mart 2014 tarihli ‘Ukrayna Toprak Bütünlüğü’ başlıklı ve 2016-2019 yılları arasında kabul edilen ‘Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol’deki (Ukrayna) İnsan Hakları Durumu’ başlıklı kararları yerine getirmelidir.” diye kaydetti.

RUSYA’YA OLAN BASKININ ARTIRILMASI ÇAĞRISI YAPILDI

Öte yandan Bakanlık yaptığı açıklamada, uluslararası topluma, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’daki insan hakları ihlallerini durdurmasını, siyasi tutsak Ukrayna vatandaşlarını serbest bırakmasını sağlamak ve Ukrayna toprak bütünlüğünü geri kazanmak amacıyla Rusya’ya uygulanan siyasi ve yaptırım baskısını artırma çağrısında bulundu.

3 KIRIM TATARINA 42 YIL ESARET 

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Kurman Grubu’nun son duruşması bugün Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesinde görüldü. Duruşma çerçevesinde 3 Kırım Tatarı hakkında alınan kararlar açıklandı.

Rus mahkemesi, Rüstem Emirüseinov hakkında 17 yıl hapis cezası, Arsen Abhairov hakkında 13 yıl hapis cezası ve Eskender Abdulganiyev hakkında ise 12 yıl hapis cezası kararı aldı.

KURMAN GRUBU DAVASI 

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Kurman (Kransogvardeyskoye) bölgesinde bulunan Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı. Daha sonra üç Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı alındı.

İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 29 Ocak 2020 tarihinde Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un davalarını incelemeye başladı.

Üç Kırım Tatarı düzmece dava çerçevesinde bir buçuk yıldır alıkonulmaya devam ediyor.