Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Birkaç ülke daha Kırım Platformuna katılmaya hazırlanıyor

Haberler
Anife Bilal
08 Kasım 2021, 11:08
Anife Bilal
08 Kasım 2021, 11:08

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, birkaç Afrika ve Asya ülkesinin Kırım Platformuna katılmaya hazırlandığını bildirdi. Bakan Kuleba, Kırım Platformuna katılan ülkelerin sayısını artırmak için Ukrayna’nın aktif bir şekilde çalıştığını belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 5 Kasım’da, ІІ. “Re:Open Zakarpattia” forumunda yaptığı konuşmada, birkaç Afrika ve Asya ülkesinin Kırım Platformuna katılmaya hazırlandığını duyurdu. Kırım Platformuna katılan ülkelerin sayısını artırmak için Ukrayna’nın aktif bir şekilde çalıştığını vurgulayan Kuleba, “Kırım Platformuna katılma kararının kabul edilmesinin son aşamasında bulunan bir dizi ülke var. Afrika ve Asya’dan katılımcı ülkelerin sayısını artırmak için bu kıtadaki ülkelerle aktif olarak çalışıyoruz.” dedi.

Ayrıca Kuleba, şu an Kırım Platformunun tüm iç mekanizmaların kurulma ve Kırım Platformu Deklarasyonu’ndaki temel ilkelerin uygulama sürecinin devam ettiğini belirtti.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu; Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Kırım Platformu, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı. Zirveye katılan 46 ülke ortak Kırım Platformu Deklarasyonu imzaladı.