Ukrayna Dışişleri Bakanı: Kırım’a su sağlanmayacak

07 Mart 2020, 12:32

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kıyiv (Kyiv) yönetiminin Rus işgali altında bulunan Kırım’a su vermeyi düşünmediğini ifade etti.

Ukrayna’nın İnter televizyon kanalında konuşan Dışişleri Bakanı Kuleba, “Ukrayna Dnipro suyunu işgal edilen Kırım’a yeniden sağlamayı düşünmüyor. Bu konuda yapılan tüm spekülasyon, şüphe ve tahminlerin sona ermesini istiyorum.” diye kaydetti.

Kuleba şu an Rusya ile tutsak değişimi ve Normandiya Zirvesinin düzenlenmesi konusunda müzakerelerin yapıldığını belirtirken, “Bu görüşmenin nisan sonunda yapılması için çalışıyoruz.” dedi.

KIRIM’A SU VERİLMESİ TARTIŞMASI

Bilindiği gibi Ukrayna’da 5 Mart 2020 tarihinde başbakanlık koltuğuna oturan Denis Şmıgal, bir televizyon kanalında katıldığı program sırasında, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki insanların Ukrayna vatandaşları olduğunu ve yarımadaya su sağlanması gerektiğini söylemişti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, yeni Başbakan Şmıgal’ın söz konusu açıklamasını, işgali kabul etmeyen ve Ukrayna devletine sadık kalan insanların sırtına vurulan sinsi bir darbe olarak nitelendirmişti.


Dmıtro Kuleba
Kırım
su sorunu
Ukrayna
Bunlara da bakın: