Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Haberler
Anife Bilal
07 Haziran 2021, 19:40
Anife Bilal
07 Haziran 2021, 19:40

Ukrayna, Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmak için uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla kurulacak olan Kırım Platformu girişimi çalışmalarına devam ediyor. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Katar Dışişleri Bakanı Sultan bin Saad Al Muraikhi’ye, Kırım Platformu Açılış Zirvesi hazırlıkları hakkında bilgi verdi.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, bugün Katar Dışişleri Bakanı Sultan bin Saad Al Muraikhi ile bir telefon görüşmesi yaptı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Ceppar’ın Sultan bin Saad Al Muraikhi’ye Kırım Platformunun hedefleri ve açılış zirvesi hazırlıkları hakkında detaylı bilgi verdiği aktarıldı. Ceppar, “Bu girişim Ukrayna’ya geçici Rus işgali altında bulunan Kırım konusunu, tekrar uluslararası gündeme taşımaya yardım edecektir.” ifadelerini kullandı.

KIRIM TATARLARININ HAKLARININ İHLALİ KONUŞULDU

Öte yandan açıklamada, tarafların, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırganlığı, Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının haklarının ihlal edilmesi konularının ele aldığı bildirildi. Görüşmede Katar Dışişleri Bakanı, ülkesinin Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği bir kere daha teyit etti.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.