Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar Kırım'daki insan hakları durumu anlattı

Haberler
Anife Bilal
13 Ekim 2020, 19:52
Anife Bilal
13 Ekim 2020, 19:52

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Forum 2000 çerçevesinde düzenlenen “İşgal edilen yarımada: Kırım’ın yasa dışı ilhakından 6 yıl sonra” başlıklı panelde konuşma yaptı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı basın servisinden 12 Ekim 2020 tarihinde yapılan açıklamada, Emine  Ceppar’ın Çek Cumhuriyeti’nin Prag şehrinde düzenlenen Forum 2000 çerçevesinde düzenlenen panele konuşmacı olarak katıldığını bildirildi. Panelde konuşan Bakan Yardımcısının, işgal edilen Kırım’daki kötüleşen insan hakları durumuna dikkat çektiği ifade edildi.

KIRIM BÜYÜK BİR ASKERİ ÜSSE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Ceppar, Kırım’ın  işgalci yönetiminin işgale karşı çıkan kişilere baskı uyguladığını, yarımadanın demografik yapısını değiştirdiğini ve Kırım’ı büyük bir askeri üsse dönüştürdüğünü anlattı.

“KIRIM PLATFORMU ÖZEL OLARAK TASARLANDI”

23 Eylül 2020 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Kırım Platformu’nun oluşturulacağını duyurduğunu ve BM üye ülkelerini ona katılmaya davet ettiğini hatırlatan Ceppar, “Platform, Kırım ile ilgili tüm sorunlarıyla ilgilenecek çok taraflı özel bir koordinasyon mekanizması olarak tasarlandı.” diye kaydetti.

Bununla birlikte Bakan Yardımcısı ilgili platformun üst düzey siyasi (ülke liderleri) seviye, dışişleri ile savunma bakanları seviyesi ve uzman seviyesi gibi birkaç boyutu kapsayacağını ifade etti.