Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar'dan NATO'ya Karadeniz'deki varlığı artırma çağrısı

09 Eylül 2020, 12:17

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, NATO’yu Karadeniz bölgesindeki varlığını artırmaya davet etti.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar, 8 Eylül 2020 tarihinde NATO’nun geleceğinin ele alındığı müzakerelere katıldığını bildirdi. Toplantıda Rus işgali altındaki Kırım’ın askerileştirilmesine dikkat çektiğini belirten Ceppar, NATO’yu Karadenizdeki varlığını artırmaya davet ettiğini bildirdi.

“UKRAYNA VE NATO GÜVENLİĞİ BÖLÜNEMEZ”

Konuya ilişkin dün sosyal medya üzerinden açıklama yapan Bakan Yardımcısı, “NATO’nun geleceğini ele alan müzakerelere katıldım. Ukrayna ve NATO güvenliği bölünemez. Karadeniz ve Azak Denizi bölgesindeki iş birliğinin güçlendirilmesi ise bizim ortak önceliğimiz. Kırım’ın askerileştirilmesi bağlamında İttifakı, bölgedeki varlığını arttırmaya davet ettim.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA SAVUNMA BAKANI TARAN: KARADENİZ’DEKİ GERİLİM ARTIYOR

Daha önce, Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’ı askerileştirmeye devam etmesi nedeniyle Karadeniz ve Azak Denizi bölgesinde gerilimin artmaya devam ettiğini bildirmişti. 

BM KIRIM’IN RUSYA TARAFINDAN ASKERİLEŞTİRİLMESİNE KARŞI ÇIKTI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 9 Aralık 2019 tarihinde, “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol kentinde (Ukrayna), Karadeniz ve Azak Denizinde silahlandırma sorunu” başlıklı karar kabul etmişti. Kararda BM Rusya’dan Kırım’daki askeri güçlerini geri çekmesini talep etti ve Karadeniz ile Azak Denizi’ndeki artan Rus askeri varlığını kınadı.


Emine Ceppar
karadeniz
Kırım'ın askerileştirilmesi
nato
Bunlara da bakın: