Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar, AP Bakanlar Komitesinin oturumuna katıldı

Haberler
Anife Bilal
29 Nisan 2021, 10:28
Anife Bilal
29 Nisan 2021, 10:28

Ukrayna’nın girişimiyle Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) şehrindeki (Ukrayna) insan hakları durumu” başlıklı karar tasarısı hazırladı. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar ilgili karar tasarısı hakkında dün AP Bakanlar Komitesinde söz aldı.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, 28 Nisan’da düzenlenen AP Bakanlar Komitesinin 1402. oturumunun çalışmalarına çevrim içi olarak katıldı. Ceppar, oturum esnasındaki konuşmasında; Ukrayna-Rusya sınırı ile işgal altında bulunan Kırım’daki durumu hakkında bilgi verdi. Ayrıca, Bakan Yardımcısı Ceppar, Ukrayna’nın girişimiyle hazırlanan “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) şehrindeki (Ukrayna) insan hakları durumu” başlıklı karar tasarısını tanıttı.

“UKRAYNA, İŞGAL ALTINDAKİ TOPRAKLARDA İNSAN HAKLARINI KORUMAK İÇİN…”

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre Emine Ceppar, Ukrayna sınırında ve işgal altındaki topraklarda, ayrıca Karadeniz ve Kerç Boğazı’nda Rus silahlı kuvvetlerin birikmesiyle birlikte başlayan gerginlik hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Bakan Yardımcısı, Rus yönetiminin işgal altında bulunan Kırım’da insan haklarını sistematik olarak ihlal etmeye devam ettiğini belirterek, “Ukrayna, işgal altındaki topraklarda insan haklarını ve özgürlüklerini korumak için mevcut tüm fırsatları kullanacak.” diye kaydetti.

Ceppar, Avrupa Parlamentosu kurumlarının ve ilgili gözlem misyonlarının, Kırım’a engelsiz erişimini sağlamak amacıyla ortak eylemlerde bulunmanın önemini vurguladı.