Ukrayna'dan Rusya'ya kınama

12 Haziran 2020, 18:24

Ukrayna, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da ikamet eden gençleri Rus ordusunda askeri hizmete zorlamasını kınadı.

Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, “Ukrayna, Kırım’daki askere çağırma kampanyasını ve cezai kovuşturma da dahil olmak üzere Kırım sakinlerine yönelik uygulanan herhangi baskıyı kınıyor. Rusya işgalci devlet olarak uluslararası insani hukuk kapsamındaki tüm yükümlülüklerine uymalı ve Kırım sakinlerini Rusya Silahlı Kuvvetlerine zorunlu askerlik hizmeti için çağırmaya durdurmalıdır.” denildi.

CENEVRE SÖZLEŞMESİ ASKERİ HİZMETİ YASAKLIYOR

İşgal edilen Kırım’da Rus ordusunda askerlik hizmeti yapmak istemedikleri için 100’den fazla gencin cezalandırıldığını hatırlatan Temsilcilik, “1949 tarihli Cenevre Sözleşmesi, işgalci yönetime uluslararası koruma altında bulunan vatandaşları kendi silahlı kuvvetlerinde veya ona bağlı güçlerde hizmete zorlamayı yasaklıyor; baskı ve propaganda da bunlara dahil.” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA HUKUK İHLALİNE DEVAM EDİYOR

Daha önce, Rusya Federasyonu’nun uluslararası hukuk normlarını ihlal ederek işgal altındaki Kırım’da 2015 yılından bu yana en az 22 bin 500 kişiyi Rus ordusunda zorunlu askerliğe çağırdığı bildirilmişti.


İşgal Altındaki Kırım
Rusya
Ukrayna
Zorunlu Askerlik
Bunlara da bakın: