Ukrayna'dan Rusya'ya, işgal altındaki Kırım’da dini baskılar için yeni yaptırımlar

Güncel
Elvina Khalilova
26 Eylül 2020, 20:29
Elvina Khalilova
26 Eylül 2020, 20:29

Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da ve Donbas’ın işgal edilen bölgelerinde insanlara dini gerekçelerle zulmeden kişilere yaptırımlar uygulayacak.

Ukrayna’nın Geçici İşgal Altındaki Topraklarının Yeniden Entegrasyonundan Sorumlu Bakan Yardımcısı İgor Yaremenko konuyla ilgili 25 Eylül 2020’de yaptığı açıklamasında, “Din, Rusya için bir silah ve Rusya’nın güvenliğinin bir parçasıdır. Sisteme entegre olan ve Rus Ortodoks Kilisesini destekleyenlerin hayatta kalma şansı var. Farklı görüşe sahip olanlar ve işgalcilerin eylemlerini desteklemeyenler ise yok ediliyor. Kırım’daki son Ukrayna Ortodoks Kilisesi kapatıldı, “Hizb ut-Tahrir” ve “Yehova şahitleri” örgütlerinin üyeleri ise sürekli zulüm görüyor.” ifadelerini kullandı.

“RUSYA DİNİ BASKILARI SİLAH OLARAK KULLANIYOR”

Yaremenko, Rusya’nın dini “Ukrayna’ya karşı hibrit savaşında silahlı saldırı ve bilgi (enformasyon) savaşının yanında bir silah olarak” kullandığını kaydetti.

Yetkili konuşmasını devam ederken, “Yaptırımların güçlendirilmesi, Rusya’nın Kırım ve Donbas’taki dini baskılarına bir tepkidir. Bu yaptırımlar dini baskılar yürüten kişilere uygulanmalıdır.” dedi.