Ukrayna'dan Kırım'daki aramaları düzenleyen işgalcilere cezai takibat

Haberler
Anife Bilal
31 Ağustos 2020, 17:22
Anife Bilal
31 Ağustos 2020, 17:22

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Ukrayna Milli Polisi Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) Başmüdürlüğü, işgal altındaki Kırım’da bu sabah Kırım Tatarının evlerinde yasa dışı aramalar düzenleyen işgalci görevliler hakkında, cezai takibat başlattı.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki işgalci güçler, bu sabah Kırım Tatarı Ayder Ablakimov, Ayder Kadırov, Ridvan Umerov, Enver Topçu’nun evlerine yasa dışı arama düzenledi. Aramalardan sonra alıkonulan Kırım Tatarları, Rusya Federal Güvenlik Servisinin (FSB) sözde Akmescit Ofisine götürüldü.

KIRIM SAVCILIĞINDAN AÇIKLAMA

Kırım Savcılığı konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 31 Ağustos 2020 tarihinde 4 Kırım Tatarının evlerinde yapılan aramalarla ilgili, Ukrayna Ceza Kanununun 162. maddesinin 2. fıkrası uyarınca konut dokunulmazlığı ihlal etme çerçevesinde cezai takibatın başlatıldığını bildirildi.

ПРОКУРАТУРА ТА ПОЛІЦІЯ КРИМУ РОЗПОЧАЛИ КРИМІНАЛЬНЕ ПРОВАДЖЕННЯ ЗА ФАКТОМ НЕЗАКОННИХ ОБШУКІВ В БУДИНКАХ…

Опубліковано Прокуратура Автономної Республіки Крим Понеділок, 31 серпня 2020 р.

Bilindiği gibi, işgalci güçler bu sabah Kırım’ın Seyitler (Nijnegorsk) kasabasında yaşayan Kırım Dayanışması ve Grani.ru haber sitesinin muhabiri Ayder Kadırov, İçki (Sovetskoye) bölgesinde yaşayan Kırım Tatarı Enver Topçu, Sudak kentinde yaşayan Ridvan Umerov ve Sudak bölgesindeki Koz köyünde yaşayan Ayder Ablyakimov’un evlerinde aramalar yapıldı. Amalardan sonrasında dört Kırım Tatar alıkonuldu.