Ukrayna'daki AGİT Ulusal Azınlık Yüksek Komiserine işgal edilen Kırım'daki duruma dikkat etme çağrısı

05 Haziran 2020, 14:06

Ukrayna, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiseri Lamberto Zannier’i Rus işgali altındaki Kırım ve Donbas’ta yaşayan nüfusun bulunduğu ağır şartlara dikkat etmeye davet etti.

4 Haziran’da çevrimiçi düzenlenen AGİT toplantısında konuşan Ukrayna’nın Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Temsilcisi Yevgen Tsımbalyuk, “Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiserini, izleme faaliyetlerini yürüten Gözlem Misyonu ile işbirliği içinde işgal edilen Kırım ve Donbas bölgelerinde yaşayan insanların ağır durumuna cevap bulmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

RUSYA KIRIM’IN DEMOGRAFİSİNİ DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR

Ukraynalı diplomat, hem insan hakları savunucularının hem de Birleşmiş Milletler de dahil olmak üzere uluslararası örgütlerin, Rusya’nın kendi nüfusunu yarımadaya taşınmaya teşvik ederek Kırım’ın demografisini değiştirmeye çalıştığını bildirdiğini vurguladı.

Ukrayna Temsilcisi, aynı zamanda Kırım’da yaşayan Ukrain ve Kırım Tatarlarının baskı, insan hakları ihlallerine, ayrımcılığa maruz bırakıldığını kaydetti.

ANADİLDE EĞİTİM YASAKLANDI

Rus işgalci yönetiminin Kırımlıları anadilde eğitim alma hakkından mahrum bıraktığını belirten diplomat, “Okul yönetimlerinin anne babaları yazılı olarak Rusça hariç diğer dillerdeki eğitimi reddetmeye zorladığı vakalar kayda geçirildi.” dedi.

Tsimbalyuk işgal edilen Kırım’da 2019 yılında sadece 250 çocuğun Ukraince ve 6 bin çocuğun Kırım Tatarca eğitim aldığını bildirdi.

UKRAYNA VATANDAŞLARI GİZLİ İŞBİRLİĞİNE ZORLANIYOR

Rusya’nın siyasi nedenlerden ötürü Kırımlılara baskı uygulamaya devam ettiğini; çoğu Kırım Tatarı olan 100’den fazla Ukrayna vatandaşının Rusya ve işgal edilen Kırım’daki hapishanelerde alıkonulmaya devam ettiğini kaydeden Ukrayna temsilcisi, “Son bir yıl içinde din özgürlüğü ve barışçıl toplantı hakkının ihlalleri önemli ölçüde arttı. Rus sınır servisi görevlileri, işgal edilen Kırım’dan Ukrayna ana kısmına geçmek isteyen aktivistleri asılsız olarak alıkoyuyor ve Ukrayna vatandaşlarını gizli işbirliğe zorlamaya çalışıyor.” dedi.


AGİT
İşgal Altındaki Kırım
Rus baskısı
Ukrayna
Bunlara da bakın: