Ukrayna’da Kırım Tatarlarının tarihini anlatan ilk sesli kitap erişime açıldı

Haberler
Anife Bilal
16 Ağustos 2021, 15:33
Anife Bilal
16 Ağustos 2021, 15:33

Ukrayna’da Kırım Tatarlarının tarihini anlatan ilk sesli kitap yayımlandı. II. Dönem Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi, Rus bilim adamı Prof. Dr. Valeriy Vozgrin’in “Kırım Tatar Tarihi” kitabının Ukraince tercümesi artık sesli kitap olarak ücretsiz olarak internette dinlenebilir.

Ukrayna’da  II. Dönem Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi, Rus bilim adamı Prof. Dr. Valeriy Vozgrin’in hazırladığı 4 ciltlik “Kırım Tatar Tarihi” kitabına dayanarak “Dünyalar. Halklar. Kırım Tatarlarının Tarihi” isimli audio kitap 10 Ağustos’ta internette erişime açıldı.  YouTube, Google Podcasts, Apple Podcasts, Mixcloud, Anchor uygulamalarında kitabın ilk bölümleri Ukraince dinlenebilir. 

İlgili projeyi hazırlayanlar amaçlarının, Ukraynalı dinleyiciye kitapların yazarının Kırım halkının tarihi, yaşamı, kültürü ve eğitiminin benzersizliği hakkında anlattığı içerik ve argümanları iletmenin yanı sıra Rusya’nın uzun yıllardır Kırım ve Kırım Tatar halkı hakkında anlattığı yalanları ve işlediği suçları ifşa etmek olduğunu ifade etti. Sesli kitabı Ukrayna Emektar Sanatçısı Andriy Saminin seslendirdi. Bunun dışında kitabın bazı bölümlerini Emine Ceppar, Ahtem Seytablayev, Sevgil Musayeva, Eskender Bariyev, Elmaz Asan, Gulsum Halilova, Ayder Mujdabayev, Elvina Zaynedinova, Bogdan Benyuk, İvan Lenyo gibi ünlü Kırım Tatarları ve Ukrainler okudu. Projeye ayrıca Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov destek verdi.

KIRIM TATARLARINI UKRAYNA’NIN YERLİ HALKI OLARAK TANIYAN KANUN 1 TEMMUZ 2021’DE KABUL EDİLDİ

Ukrayna Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın, 18 Mayıs 2021 tarihinde parlamentoya sunduğu “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” yasa tasarısı, 1Temmuz 2021 tarihinde düzenlenen olağanüstü oturumda onaylandı. Söz konusu yasa ile; Kırım Tatarları, Karaylar ve Kırımçaklar Ukrayna’nın yerli halkları olarak tanınıyor. Yasa için parlamentodaki 345 kişiden 325 milletvekili “evet” oyu kullandı. Kırım Tatarlarına yerli halk statüsü veren kanuna parlamentodaki Rus yanlısı bir parti hariç tüm gruplar destek verdi. 22 Temmuz günü Cumhurbaşkanı Zelenskıy tarafından imzalanan yasa 23 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Yasanın hükümlerine göre, Ukrayna’nın yerli halkları ve temsilcileri, Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, BM Yerli Halkların Hakları Bildirgesi ve Ukrayna Parlamentosu tarafından tanınan uluslararası anlaşmaları çerçevesinde tanımlanan ayrıca Ukrayna Anayasası ve yasalarıyla öngörülen tüm insan haklarından ve temel özgürlüklerden kolektif ve bireysel olarak tam yararlanma hakkına sahip.

Söz konusu yasa aynı zamanda yerli halklarının enstitüleri gibi kurumların ve yerli halkların dil, din, örf ve adetlerini korumak adına başlatılan projelerin devlet tarafından desteklenmesi ve finanse edilmesini öngörüyor.