Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilcisi, Brüksel'e Kırım'daki insan hakları ihlallerini anlattı

24 Haziran 2020, 16:59

Kıyiv ile Brüksel arasında Ukrayna ile Avrupa Birliği (AB) arasında İnsan Hakları Diyalogu isimli çevrimiçi etkinlik düzenlendi. Etkinlikte konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korınevıç, işgal edilen Kırım’daki insan hakları durumu hakkında bilgi verdi.

KIRIM’DAKİ BASKILAR KONUŞULDU

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliğinden yapılan açıklamaya göre, Korınevıç’ın etkinlikte yaptığı konuşmada, Kırımlı gençlerin Rus ordusuna zorunlu askerliğe çağrılması, Kırım’daki eğitimin askerileştirilmesi, Kırım yarımadasının demografisinin değiştirilmesi, dini özgürlüklerin ihlal edilmesi ve dini inanç nedeniyle yapılan ayrımcılığı, Kırım Tatar halkına uygulanan baskı, arazilerin kamulaştırılması (Ukrayna vatandaşlarının Kırım’da toprak sahibi olmasının yasaklanması), Ukraince ve Kırım Tatarca eğitim alma hakkının engellenmesi konularına dikkat çekti.

UKRAYNA PARLAMENTOSU KINAMA ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Bilindiği gibi daha önce, Ukrayna Parlamentosu’nun dünya ülkeleri parlamentolarına ve uluslararası örgütlere, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak kabul etmelerini ve Rusya’nın Kırım Tatarlarının haklarını ve özgürlüklerini ihlal etmesini kınama çağrısını öngören karar tasarısını kabul ettiği bildirilmişti.


insan hakları ihlalleri
İşgal Altındaki Kırım
Bunlara da bakın: