Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilcisi, Brezilya Büyükelçisiyle Kırım Platformu'nu görüştü

Haberler
Anife Bilal
03 Haziran 2021, 18:32
Anife Bilal
03 Haziran 2021, 18:32

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Kenti Temsilcisi Anton Korıneviç, Brezilya’nın Kıyiv Büyükelçisi Norton de Andrade Mello Rapesta ile bir araya geldi. Görüşmede taraflar Kırım Platformu Açılış Zirvesi hazırlıkları ele aldı.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Kenti Temsilcisi Anton Korıneviç, Yardımcıları Darya Sviridova ve Tamila Taşeva ile birlikte bugün Brezilya’nın Kıyiv Büyükelçisi Norton de Andrade Mello Rapesta’yı ziyaret etti. Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilciliğinden yapılan açıklamaya göre, taraflar  Kırım Platformu Açılış Zirvesi hazırlıkları ve Ukrayna’nın Kırım’ı işgalden kurtarma konuları görüştü. Bununla birlikte görüşmede diplomatların işgal edilen Kırım’ın idari sınırına ziyaret düzenleme ihtimalinin ele alındığı belirtildi. Ayrıca Brezilya Büyükelçisinin, ülkesinin Ukrayna toprak bütünlüğüne ve egemenliğine destek verdiğini vurguladı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.