Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, BM Genel Sekreteri ile Kırım Platformunu görüştü

Haberler
Anife Bilal
22 Nisan 2021, 19:40
Anife Bilal
22 Nisan 2021, 19:40

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefonda görüştü. Görüşme sırasında Kırım Platformu konusu ele alındı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın 21 Nisan 2021 tarihinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Görüşme sırasında taraflar, Ukrayna-Rusya sınırındaki artan gerginliği, işgal altındaki Kırım ve Donbas’taki durumu ile Kırım Platformu konularını ele aldı.

ZELENSKIY, KIRIM PLATFORMU İLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Ukrayna Cumhurbaşkanı, Ukrayna’nın resmi olarak ağustos ayında düzenleneceği zirveyle, faaliyetlere başlayacağı Kırım Platformu girişiminin, Kırım konusunu uluslararası gündeme taşıyacağı ve yarımadanın işgalden kurtarma sürecini başlatacağını ayrıca Kırım’daki insan haklarını korumak için pratik bir mekanizma olacağını vurguladı.” ifadeleri kullanıldı.

Bununla birlikte Zelenskıy’ın, BM Gözlem Misyonunun işgal altındaki Kırım ve Donbas’taki insan hakları durumu izleme konusundaki önemli rolünün altını çizdiği belirtildi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 2021 yılında düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.