Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: AB'ye müteşekkiriz ancak Rusya'ya daha sıkı yaptırımların zamanı çoktan geldi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ekim 2021, 21:13
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ekim 2021, 21:13

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Avrupa Birliği (AB) yönetiminin katılımıyla bugün Kıyiv’de Ukrayna-Avrupa Birliği Zirvesi düzenlendi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Rusya’ya karşı süregelen kısıtlayıcı tedbirler için Avrupa Birliği’ne (AB) müteşekkiriz ancak daha sıkı yaptırımların zamanı çoktan geldi.” dedi. Rusya’nın alıkoyduğu 450 kişinin serbest kalması için gayretlerini ikiye katlama konusunda anlaştıklarını söyleyen Zelenskıy, “Kırım Platformu ve Kırım’ın özgürleştirilmesi sürecini başlattık. AB’ye platforma ve deklarasyona katıldıkları için müteşekkiriz.” diye konuştu.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de bugün Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in katılımıyla 23. Ukrayna-Avrupa Birliği Zirvesi gerçekleşti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, zirve sonrası gerçekleştirilen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Zelenskıy 22. AB-Ukrayna Zirvesi’nden bu yana pek çok somut adım attıklarını belirterek, “8 senelik bürokratik süreçten sonra sonunda bugün ortak havacılık anlaşmasını imzaladık. Anlaşma sayesinde uçuşlarda yüksek standart, güvenlik ve daha fazla yeni uçuşlar olacak.” dedi. Kapsamlı serbest ticaret bölgesi anlaşmasının güncellenmesi için görüşmelere başladıklarını ifade eden Zelenskıy, bir sonraki zirvede imzalanması planlanan Endüstri Ürünlerinin Kabulü ve Değerlendirilmesi (ACAA) anlaşmasını da görüşmeye başladıklarını kaydetti.

ZELENSKIY: UKRAYNA’DA OLİGARKSIZLAŞMA SÜRECİ BAŞLATTIK

AA’nın aktardığı habere göre Cumhurbaşkanı Zelenskıy, yargı reformlarını hayata geçiren Ukrayna’nın yolsuzluk karşıtı savaşının AB’den övgü aldığına değinerek, ayrıca ülkede yolsuzluk karşıtı savaşın önemli ayağı olan “oligarksızlaşma süreci” başlattıklarını dile getirdi.
AB Komisyonuna 600 milyon avroluk ikinci makro finansal yardım paketi için teşekkür eden Zelenskıy, bunun Ukrayna’nın makro ekonomik istikrarı için çok önemli olduğunu belirtti.

“RUSYA’YA KARŞI DAHA SIKI YAPTIRIMLARIN ZAMANI ÇOKTAN GELDİ”

Diğer taraftan Zelenskıy, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la dün görüştüğünü dile getirerek, “Görüşmede önemli konulardan biri Donbas krizinin barışçıl çözümü için AB ile koordinasyondu. Sürecin ilerlememesinde Rusya’nın tamamen sorumlu ve krizin tarafı olduğunda hemfikiriz.” ifadelerini kullandı. Zelenskıy, “Rusya’ya karşı süregelen kısıtlayıcı tedbirler için AB’ye müteşekkiriz ancak daha sıkı yaptırımların zamanı çoktan geldi.” dedi.

KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Kırım’daki insan hakları ihlallerinin görmezden gelinemeyeceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Zelenskıy, dün AB’nin aldığı 8 kişiye yaptırım kararının bu açıdan önemli bir adım olduğunu vurguladı.

“KIRIM PLATFORMU VE KIRIM’IN ÖZGÜRLEŞTİRİLME SÜRECİNİ BAŞLATTIK”

Rusya’nın alıkoyduğu 450 kişinin serbest kalması için gayretlerini ikiye katlama konusunda anlaştıklarını söyleyen Zelenskıy, “Kırım Platformu ve Kırım’ın özgürleştirilmesi sürecini başlattık. AB’ye platforma ve deklarasyona katıldıkları için müteşekkiriz.” diye konuştu.
Öte yandan Zelenskıy, enerji güvenliğinin Ukrayna’nın bağımsızlığı için önemli olduğunu ifade ederek, “Kuzey Akım 2 bu alanda yeni sorunlar oluşturuyor. Avrupa ile enerji güvenliği alanında ortak bir vizyon belirlemeliyiz. AB’yle enerji alanında yüksek seviye diyalog başlatmakta anlaştık.” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, bugün havacılık alanındaki anlaşmanın yanı sıra “Avrupa Ufku” ve “Yaratıcı Avrupa” anlaşmalarını da imzaladıklarının bildirdi.