Ukrayna Büyükelçiliğinden Türkiye’ye: Desteğiniz ve dayanışmanız için minnettarız

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ağustos 2021, 19:35
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ağustos 2021, 19:35

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla oluşturulan Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne gösterdiği katılımı, Ukrayna’ya destek vurgusuyla paylaştı. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği de, Bakan Çavuşoğlu’nun paylaşımına ithafen, “Desteğiniz ve dayanışmanız için minnettarız” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için Ukrayna tarafından oluşturulan ve bugün Kıyiv’de cumhurbaşkanları, başbakanları, parlamento başkanları, bakanlar ve uluslararası örgütlerin liderleri başkanlığındaki 40’tan fazla ülkenin heyet katılımıyla gerçekleştirilen Kırım Platformu’nun açılış zirvesine katıldı. Zirveye ilişkin paylaşımında Türkiye’nin Ukrayna’ya desteğini gösteren Bakan Çavuşoğlu’na Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği teşekkür etti.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, zirveye ilişkin sosyal medya hesabından “Kırım Platformu Kuruluş Zirvesi’ne katıldık. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini güçlü şekilde destekliyoruz. Platformun, Kırım’ın ve Kırım Tatar kardeşlerimizin durumunu tüm dünyaya daha iyi duyuracağına inanıyoruz.” notunu paylaştı. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Bakan Çavuşoğlu’nun paylaşımına ithafen, “Desteğiniz ve dayanışmanız için minnettarız” ifadelerini kullandı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır.

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı.