Ukrayna Başbakanı Şmıgal: Kırım’ın Rus işgali nedeniyle Ukrayna’nın gördüğü toplam zarar 100 milyar doları aşıyor

Haberler
Anife Bilal
23 Ağustos 2021, 14:44
Anife Bilal
23 Ağustos 2021, 14:44

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, Kırım Platformu Açılış Zirvesinde yaptığı konuşmada Kırım’ın Rus işgali nedeniyle Ukrayna’nın gördüğü zararın yüz milyar dolardan daha fazla olduğunu ifade etti.

Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için Ukrayna tarafından oluşturulan Kırım Platformu’nun açılış zirvesi, bugün Kıyiv’de düzenleniyor. Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, zirvede yaptığı konuşmada Kırım’ın Rus işgali nedeniyle Ukrayna’nın gördüğü büyük ekonomik kayıplara dikkat çekti. Kırım’ın işgalinin Ukrayna’nın içi sorunu olmadığını, uluslararası güvenlik sistemini tehdit eden küresel bir sorun olduğunu ifade eden Şmıgal, “Ukrayna, çok büyük ekonomik kayıplara uğradı. Uzmanların tahminlere göre, toplam zararımız 100 milyar doları aşıyor. Kaybedilen doğal kaynaklarımız, devlet aktiflerimiz, sanayi. Öte yandan ön önemlisi, saldırgan ülkenin politikası insanlar için olumsuz sonuçlar doğuruyor” dedi.

“RUSYA’NIN YASA DIŞI EYLEMLERİ CEZALANDIRILMALI”

Uluslararası anlaşmaları ve hukuku ihlal eden Rusya’nın yasa dışı eylemlerinin, uluslararası mahkemeler aracılığıyla cezalandırılması gerektiğini belirten Başbakan, “Ukrayna’nın devlet ve özel kurumları ilgili davaları kazanıyor; bu konuda olumlu örneklerimiz var.” diye konuştu.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.