Ukrayna Bakanlar Kurulu, Kırım’daki Ukrayna katedralini devlet mülkiyetine devretti

03 Mart 2020, 16:41

Ukrayna Bakanlar Kurulu, işgal altındaki Kırım’ın Akmescit şehrinde bulunan Aziz Vladimir ve Olga Katedralini bölgesel mülkiyetten devlet mülkiyetine devretme kararı aldı.

Gazilerden, İşgal Edilen Topraklardan ve İç Sığınmacılardan Sorumlu Bakan Oksana Kolyada yaptığı açıklamada, ilgili kararnamenin Ukrayna Başbakanı Oleksiy Gonçaruk tarafından imzalandığı ve incelenmek üzere Parlamentoya gönderileceğini belirtirken, “Kararname çerçevesinde Akmescit şehrinde bulunan Aziz Vladimir ve Olga Katedralinin işgal döneminde geçici olarak Kırım Özerk Cumhuriyetinin bölgesel mülkiyetinden devlet mülkiyetine devredilmesi gerektiği belirlendi.” dedi.

Ukrayna’nın işgal şartları altında bu şekilde kendi mülkiyetini koruyacağını ifade eden Bakan Kolyada, “Bu aracı, Ukrayna’ya ait katedrali işgalden koruma çağrısıyla uluslararası örgütlere, ortak devletlere başvurduğumuzda kullanacağız.” diye vurguladı.

KIRIM’DA KALAN TEK UKRAYNA ORTODOKS KİLİSESİNİN KİRA SÖZLEŞMESİ FESHEDİLMİŞTİ

Mart 2019’da işgalci Rus yönetimi, Kırım’da kalan tek Ukrayna Ortodoks Kilisesinin kira sözleşmesini feshettiğini duyurmuştu. Daha sonra Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Tahkim Mahkemesi, Haziran 2019’da Ukrayna Ortodoks Kilisesine ait Aziz Vladimir ve Olga Ukrayna Ortodoks Katedralini, Kırım’ın sözde Mülkiyet ve Toprak İşleri Bakanlığına devretme kararı almıştı.

Ukrayna Ortodoks Kilisesi Kırım ve Simferopol (Akmescit) Başpiskoposu Kliment, Aralık 2020’da Ukrayna Bakanlar Kurulu binası önünde Kırım’daki dini özgürlükleri koruma ve Ukrayna Ortodoks Kilisesine bağlı Kırım Piskoposluğunun din adamlarının güvenliğini sağlama konusunu çözme talebiyle açlık grevi başlatmıştı.


Aziz Vladimir ve Olga Katedreli
Kırım'ın işgali
Ukrayna Bakanlar Kurulu
Bunlara da bakın: