Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva: Kırım'da savaş karşıtı eylemler nedeniyle en az 50 soruşturma başlatıldı

Güncel
Anife Bilal
07 Mayıs 2022, 19:43
Anife Bilal
07 Mayıs 2022, 19:43

Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde yönetimi Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal saldırısına karşı çıkan insanlara baskı uyguluyor. Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilci Tamila Taşeva, işgal altındaki Kırım’da savaş karşıtı protestolar nedeniyle en az 50 soruşturmanın açıldığını bildirdi.

Nisan ayı sonunda Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi görevine atanan Tamila Taşeva, yeni görevine başlar başlamaz dün ilk basın toplantısını düzenledi. Gazetecilere konuşan Taşeva, Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde yönetiminin savaşa karşı çıkan vatandaşlara baskı uyguladığını belirterek, “Kırım’daki savaş karşıtı eylemler hakkında konuşmak çok zor. İşgalci yönetimin açık kaynaklarda paylaştığı verilere göre sosyal medyada yapılan savaş karşıtı yorumlar, savaş karşıtı broşürleri dağıtımı gibi suçlamalarıyla 36 idari dava açıldı.” dedi.

Öte yandan temsilciliğin araştırma sonuçlarına göre işgal altındaki Kırım’da en az 50 kişi hakkında savaşa karşı çıktıkları için soruşturma başlatıldı.

KIRIM TATAR ÖĞRETMEN SAVAŞA DESTEK VERMEDİĞİ İÇİN İŞTEN KOVULDU

Daha önce Rus işgali altındaki Kırım’da, bir öğretmenin öğrencilere Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal saldırısı ile ilgili yaptığı konuşma nedeniyle okuldan kovulduğunu ayrıca sözde polis, öğretmen hakkında inceleme başlattığını bildirilmişti. Coğrafya öğretmeni Kırım Tatarı Susanna Bezaziyeva, “Ukrayna’da vatandaşlar sadece evlerini savunuyor, özgürlükleri ve bağımsızlıkları için mücadele ediyorlar” ifadelerini kullandığı için işsiz kaldı.