Taşeva: 24 Şubat'tan sonra Kırım'ın işgalden kurtarılmasına yönelik yaklaşımlar değişti

Haberler
Anife Bilal
18 Haziran 2022, 13:07
Anife Bilal
18 Haziran 2022, 13:07

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın işgalden kurtarılması için askeri dahil her türlü yöntemlerin incelendiğini ifade etti. Taşeva yaptığı açıklamada, “24 Şubat’tan sonra Kırım meselesine ve işgal altındaki toprakların kurtarılmasına yönelik yaklaşımlar değişti” ifadelerine vurgu yaptı.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, Rus işgali altındaki toprakların kurtarılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ukrayna televizyon kanalında konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Taşeva, “Askeri dahil olmak üzere çeşitli asimetrik önlemlerin kullanılması konusu, İşgalden Kurtarma ve Yeniden Entegrasyon Stratejisinde de ele alınıyor. 24 Şubat’tan sonra Kırım meselesine ve topraklarımızın işgalden kurtarılmasına yönelik yaklaşımlar değişti. Elbette, topraklarımızı geri almak için elimizde olan her yöntemi kullanacağız.” dedi.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.