Siyasi tutsakların eşlerinden tek kişilik protesto eylemleri

Haberler
Anife Bilal
28 Aralık 2020, 11:12
Anife Bilal
28 Aralık 2020, 11:12

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Riza Omerov ve Ayder Cepparov’un eşleri, Rusya’nın baskılarına karşı tek kişilik protesto eylemleri düzenledi.

Rus işgali altındaki Kırım’da, Kırım Tatar siyasi tutsaklar Riza Omerov ve Ayder Cepparov’un eşleri 26 Aralık 2020 tarihinde tek kişilik protesto eylemleri düzenledi. Rus işgalci yönetimin Kırım Tatarlarına uyguladığı baskıları protesto eden kadınlar asılsız yere terörizmle suçlanan eşlerinin serbest bırakılmasını talep etti.

KIRIM TATARLARI TERÖRİST DEĞİLDİR! EŞİMİ SERBEST BIRAKIN

Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamaya göre, Kırım Tatar siyasi tutsak Riza Omerov’un eşi Sevilya Omerova, cumartesi günü Canköy bölgesindeki Kalay kasabasında tek kişilik protesto eylemi düzenledi. Siyasi tutsağın eşi, “Kırım Tatarları terörist değil. Zulmü durdurun! Eşimi serbest bırakın!” yazılı pankart açtı.

Sevilya Omerova yaptığı açıklamada, “Yakınlarımızı asılsız bir şekilde terörizmle suçluyorlar. Yakınlarımıza destek vermek istiyoruz ve onların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.” diye kaydetti.

Aynı gün Kırım Tatar siyasi tutsak Ayder Cepparov’un eşi Habiba Cepparova, Akmescit’in (Simferopol) merkezinde tek kişilik eylem düzenledi. Kadın, “Ağır hapis cezaları ne için? Kırım Tatarları terörist değil. Zulmü durdurun!” yazılı pankart açtı.

Daha önce Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem İsmailov’un eşi Fatma İsmailova’nın tek kişilik eylem düzenlediği bildirilmişti.

Benzer haber: Babası, eşi ve kardeşi Rus esaretinde olan Fatma İsmailova’dan tek kişilik eylem

RUS SAVCI ÜÇ KIRIM TATARI İÇİN TALEP ETTİĞİ AĞIR CEZALARI AÇIKLADI

Rus savcı 23 Aralık 2020 tarihinde düzenlenen duruşmada Enver Omerov için 19 yıl hapis ve tahliye edildikten sonra 1 yıl 9 ay denetimli serbestlik cezası, Riza Omerov (Enver Omerov’un oğlu) için 13 yıl hapis ve tahliye edildikten sonra 6 ay denetimli serbestlik cezası, ayrıca Ayder Cepparov için 18 yıl hapis ve tahliye edildikten sonra 1 yıl 2 ay denetimli serbestlik cezası talep etti.

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi 18 Temmuz 2019 tarihinde Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.