Siyasi tutsakların annesi: Oğullarımıza işkence ederek onları yok etmeye çalışıyorlar

Güvenlik
Anife Bilal
06 Ocak 2020, 15:46
Anife Bilal
06 Ocak 2020, 15:46

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladıkları “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında yargılanarak hapis cezasına çarptırılan siyasi tutsak Uzeir ve Teymur Abdullayev kardeşlerin annesi Dilara Abdullayeva, oğullarının insanlık dışı şartlarda alıkonulduğunu anlattı.

Sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yapan Dilara Abdullayeva, “Uzeir’le görüşürken, ‘Size nevresim ve yastık kılıfı getiririm en azından cezaevine sevk edilmeden önce temiz nevresimle uyursunuz’ dedim. O da bana, ‘Nevresime gerek yok battaniyemiz ve yastığımız yok.’ dedi. Teymur’un da durumu aynıymış. Soğuk kış gecelerinde bu nasıl mümkün olabilir? Oğlum bana diyor ki, ‘Çarşafı kafamızın üstüne çekip nefesimizle ısınmaya çalışıyoruz’. Bu en acımasız, korkunç rejim. Oğullarımızın hapishanelerde nasıl sakatlandığını endişe etmeden izlemek mümkün değil. Onların amacı hapse atılan siyasi tutsakları aşağılayarak onlara işkence ederek yok etmektir. Ancak oğullarımızın iradesini kıramazlar… Bizim oğullarımız kahraman onlar modern tarihi yazıyor.” ifadelerini kullandı.

RUS MAHKEMESİNDEN KIRIM TATARLARINA YASA DIŞI HAPİS KARARI!

Rusya Yüksek Mahkemesi aldığı kararla; Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev, Teymur Abdullayev, Ayder Saledinov ve Rüstem İsmailov hakkında verilen yasa dışı hapis cezalarını altışar ay azaltma kararı aldı.

Mahkeme, Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı aldı.

BİRİNCİ AKMESCİT GRUBU

Haziran 2019’da Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi, Teymur Abdullayev hakkında 17 yıl hapis cezası, Uzeir Abdullayev hakkında 13 yıl, Rüstem İsmailov hakkında 14 yıl, Ayder Saledinov ve Emil Cemadenov hakkında 12 yıl hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri, evlere baskınlar, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor. Sovyetler döneminde uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemler değişmeksizin kullanılıyor.