Siyasi tutsak Teymur Abdullayev'e uygulanan baskılar devam ediyor

Haberler
Anife Bilal
13 Ağustos 2020, 13:33
Anife Bilal
13 Ağustos 2020, 13:33

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde yargılanarak mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in katı gözaltı koşullarına sahip bir hücreye yerleştirildiği bildirildi.

SADECE HÜCREDEKİ KİŞİLERLE GÖRÜŞEBİLİYOR

Kırım Dayanışması sivil teşkilatına açıklama yapan siyasi tutsağın eşi Alime Abdullayeva, “Uzun süre sonra beni aradı. 141 gün tutulduğu hücre cezasından, katı gözetim koşullarına sahip bir hücreye sevk edildiğini bildirdi. Hücrede 15 kişi tutuluyor ve eşim sadece onlarla görüşebiliyor.” diye anlattı. Cezaevi yönetimi, Abdullayev’in neden ilgili hücreye yerleştirdiği konusunda bir açıklama yapmadı.

İlgili haber: Siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in eşinden yardım çığlığı: Eşimin sağlığından endişeliyim

NEREDEYSE 5 AY HÜCRE CEZASINDA GEÇİRDİ

Daha önce, Rusya’nın Başkurdistan Cumhuriyeti’ndeki cezaevinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in devamlı olarak “görevliye selam vermemek, yatağı toplamamak, başka mahkumlarla konuşmak” bahaneleriyle hücre cezasına gönderildiği bildirilmişti.

RUS GÖREVLİLER ABDULLAYEV’İ İŞBİRLİĞE ZORLADI

Rusya Federal Ceza Uygulama Servisi (FSİN) ve Aşırılıkla Mücadele Merkezi görevlilerinin Abdullayev ile konuşarak görüşlerinden vazgeçmeye ve işbirliği yapmayı teklif etmişti. Görevliler ona işbirliği yapmak istemediği için sürekli hücre cezasına gönderildiğini belirtmişlerdi.

İlgili haber: Rus görevliler, siyasi tutsak Teymur Abdullayev’i işbirliğine zorluyor!

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.