Siyasi tutsak Server Mustafayev'in evinde dua merasimi yapıldı

Haberler
Anife Bilal
22 Mayıs 2020, 11:41
Anife Bilal
22 Mayıs 2020, 11:41

Rus işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladıkları sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Server Mustafayev’in, alıkonulmasının ikinci yıl dönümü dolayısıyla evinde dua merasimi düzenlendi.

Bahçesaray sakini olan Server Mustafayev şu an Rostov-na-Donu kentindeki tutukevinde alıkonuluyor.

Dua merasimine katılanlar Server Mustafayev ve tüm siyasi tutsakların en kısa zamanda evlerine dönmeleri ve ailelerine kavuşmaları için dua okundu.

Duaya katılanların çoğu oğulları, eşleri veya kardeşleri hapiste alıkonulan kişilerdi. Yürekleri yaralı bu insanlar, gözyaşları ile Allah’a Kırım Tatar siyasi tutsaklar ve tüm Müslümanlara yardım etmesi için yalvardılar.

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN

İşgalciler, 21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da iki Kırım Tatarının evine baskın düzenledi. Baskınlardan biri Kırım Dayanışması Sivil Toplum Teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine yapıldı. Diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine gerçekleştirildi.

KIRIM TATARLARI ALIKONULDU

Evlerinde yasa dışı arama yapılan Server Mustafayev ve Edem Smailov arama sonrasında işgalciler tarafından Akmescit’e götürüldü. İşgalciler Kırım Tatarlarını, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir teşkilatının üyesi olmakla suçlayarak haklarında tutuklama kararı aldı.

SÖZDE HİZB-UT TAHRİR DAVASINA DAHİL EDİLDİ

Server Mustafayev ve Edem Smailov aleyhine Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. Maddesinin 2. Fıkrası (terör örgütünün faaliyetlerine katılma) uyarınca dava açıldı.