Siyasi tutsak Server Mustafayev'den çağrı

07 Haziran 2020, 16:28

Rus işgali altındaki Kırım’ın Bahçesaray şehrinde 21 Mayıs 2018 tarihinde sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Dayanışması Sivil Teşkilatı Koordinatörü, Kırım Tatar aktivist Server Mustafayev, Rusya Büyükelçiliklerinin önünde esir edilen Kırım Tatar aktivistlerin isimleri ve fotoğraflarıyla protestolar düzenleme çağrısında bulundu.

Siyasi tutsak 5 Haziran 2020 tarihinde düzenlenen mahkeme duruşması sırasında, “Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesinde gerçekleşen duruşmalarda kanunsuzluk ve haksızlık göz önüne alarak, tüm insan hakları savunucuları ve politikacıları daha aktiv ve daha etkili önlemler almaya çağırıyorum. Daha sıkı ve daha ciddi bir duruşa bağlı kalmaya çağırıyorum. Bunun mutlaka bir sonucu olur. Siyasi tutsakları, onların ailelerini ve yaklaşık 100 siyasi tutsaktan başka binlerce vatandaşımızın Kırım’da hapis koşullarında yaşamak zorunda olduğunu unutmayın. diye kaydetti. 

Mustafayev, her hafta veya her ay Rusya büyükelçiliklerinin önüne toplanıp, işgalciler tarafından alıkonulan Kırım Tatar aktivistlerin isimleri ve fotoğraflarıyla protestolar düzenleyip, tüm bu haksızlıkları hatırlatmak gerektiğini vurguladı.

Hizb ut-Tahrir davası
Kırım
Server Mustafayev
siyasi tutsaklar