Siyasi tutsak Rüstem Murasov'un annesi vefat etti

Haberler
Anife Bilal
29 Kasım 2021, 11:09
Anife Bilal
29 Kasım 2021, 11:09

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem Murasov’un annesi Gülnar Murasova vefat etti.

Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem Murasov’un 73 yaşındaki annesi, 27 Kasım’da hastanede hayatını kaybetti. Kırım Dayanışması sivil teşkilatı siyasi tutsak Rüstem Murasov’un annesinin vefat ettiğini duyurarak, “Rüstem Murasov şu an alıkonuluyor,  annesi ile vedalaşamayacak ve onu son yolculuğuna uğrayamayacak. Artık bu hepimizin görevidir.” ifadelerinde bulundu.

SİYASİ TUTSAĞIN ANNESİ OĞLU İÇİN ENDİŞE DUYUYORDU

Daha önce Kırım Haber Ajansına (QHA) açıklamalarda bulunan avukat Emil Kurbedinov, siyasi tutsak Rüstem Murasov’un annesinin oğlunun alıkonulmasını çok zor atlattığını bildirmişti. Avukat yaşananları, “Annesine Murasov’un alıkonulduğu şartları anlatmamaya çalışıyorum. Rüstem benden bunu istedi. Hasta olduğunu da anlatmadım çünkü o zavallı çok zor durumda, devamlı ağlıyor. Rüstem onun tek oğlu.” diye aktarmıştı.

BEŞ KIRIM TATARININ EVİNE BASKIN DÜZENLENMİŞTİ

Beş Kırım Tatarının, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulduğu belirtilmişti.  Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki işgalci güçler, 17 Ağustos 2021 tarihinde sabah erken saatlerde 5 Kırım Tatarının evine baskın düzenledi. Aramalardan sonra evlerine baskın düzenlenen Kırım Tatarları Raif Fevziyev, Cebbar Bekirov, Zaur Abdullayev, Rüstem Tairov, Rüstem Murasov alıkonuldu. Daha sonra işgalci mahkemece Kırım Tatarları hakkında tutuklama kararı alındı.