Siyasi tutsak Ruslan Zeytullayev'in dedesi vefat etti

Diaspora
Anife Bilal
26 Aralık 2019, 12:45
Anife Bilal
26 Aralık 2019, 12:45

Rusya’da yasa dışı olarak 15 yıl hapse mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Zeytullayev’in 79 yaşındaki dedesi Cafer Mecmetdinov torununun özgürlüğünü göremeden vefat etti.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatına konuşan siyasi tutsak Ruslan Zeytullayev’in eşi Meryem Zeytullayev, “Eşim evlenmeden önce onlarla yaşıyordu, bu yüzden dedesi ona çok bağlıydı. Son zamanlarda eşimi hatırlayarak sık sık ağlıyordu. Torununu görmek istediğini söylüyordu.” ifadelerini kullandı.

İşgalcilerce beş yıldır alıkonulan Ruslan Zeytullayev, dedesini son yolculuğuna uğurlayamayacak.

SİYASİ GÜDÜMLÜ DAVALARIN KURBANLARI

Kırım Tatarları Ruslan Zeytullayev, Rüstem Vaitov, Nuri Primov ve Ferrat Sayfullayev, 2015 yılının Ocak ayında gözaltına alındı ve Rusya Ceza Kanunu’nun 205. fıkrasının 5. maddesini (Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir teşkilatın faaliyetlerini düzenlemek ve bu örgütün faaliyetlerinde yer almak) ihlal etmekle suçlandılar. Ruslan Zeytullayev, “uluslararası terör örgütü” organizatörü olmakla suçlanırken diğer Müslümanlar bu örgütün üyeleri olmakla itham edildiler.

Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrinde bulunan Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi’nin 7 Eylül 2016 tarihinde, Rusya tarafından işgal edilen Akyar’da (Sivastopol) sözde Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında gözaltına alınmasının ardından 2 yıldır tutuklu bulunan ve Rusya’da yargılanan Ruslan Zeytullayev, Rüstem Vaitov, Nuri Primov ve Ferrat Sayfullayev olmak üzere 4 Kırımlı Müslüman hakkında hüküm verdiği bildirilmişti. Rus mahkemesi tarafından, “Hizb-ut Tahrir hücresi” kurmakla suçlanan Akyarlı Ruslan Zeytullayev’e 7 yıl hapis cezası, Rüstem Vaitov, Nuri Primov ve Ferrat Sayfullayev’e ise beşer yıl hapis cezası verildi.

Ardından Rus işgali altında bulunan Kırım’daki sözde savcı, hakkında 7 yıl hapis cezası kararı çıkarılan Ruslan Zeytullayev ile ilgili mahkeme kararını temyiz etti. Sözde savcı, hakimlerin Zeytullayev hakkında oldukça hafif karar verdiğini, kendisinin talep ettiğinden daha kısa süreli bir ceza verdiklerini ileri sürdü.

Rusya Yüksek Mahkemesi, 27 Aralık 2016 tarihinde düzenlediği duruşmada, Sivastopol’de “Hizb-ut Tahrir hücresi” kurmakla suçlanan Akyarlı Ruslan Zeytullayev hakkında çıkarılan 7 yıl hapis cezasını iptal ederek davayı, yeniden bakılması için Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrinde bulunan Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi’ne geri gönderdi.

Davayı tekrar inceleyen Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi, Nisan 2017’de Kırım Tatarı Ruslan Zeytullayev hakkında 12 yıl hapis cezası kararını çıkardı. 27 Temmuz 2017 tarihinde ise Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesi, siyasi tutuklu Kırım Tatarı Ruslan Zeytullayev hakkında 15 yıl hapis cezası ve cezasını çektikten sonra bir yıl süreyle özgürlüğü kısıtlama kararı çıkardı.