Siyasi tutsak Mustafayev: Rusya insan haklarını sistematik olarak ihlal ediyor

Güncel
Anife Bilal
03 Mart 2020, 19:07
Anife Bilal
03 Mart 2020, 19:07

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladıkları “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Server Mustafayev, Rusya Federasyonu’nun sistematik olarak insan haklarını ihlal ettiğini ifade etti.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Server Mustafayev’in kendisine gönderdiği mektupta insan haklarının sistematik olarak ihlal edildiğini bildirdiğini anlatırken, “Server Mustafayev Rusya’nın Rostov bölgesindeki 1 numaralı tutukevinde alıkonulma şartlarından şikayet ediyor. Özellikle de tutsaklara sağlık yardımının sağlanmadığını, kargo alma hakları konusunda sınırlandıklarını, duş alma ve dışarıda yürüyüş yapma fırsatlarından mahrum edildiğini bildiriyor. Bunun dışında vatandaşımız uluslararası standartları karşılayacak doğru beslenme eksikliğinden şikayet ediyor. Mustafayev’e göre tutukevinden başka bir yere götürülürken Ukrayna vatandaşlarına yenilebilecek kalitede yemekler verilmiyor, bu yüzden de aç kalmak zorunda kalıyorlar.” diye bildirdi.

DENİSOVA, RUSYA’YA SAĞLIK KOŞULLARI İLE İLGİLİ TALEPLERİNİ İLETTİ

Lyudmila Denisova, Kırım Tatar siyasi tutsakların tutukevlerindeki sağlık durumlarına ilişkin şöyle konuştu:

“Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova’dan uygun tepki göstermesi ve Ukrayna vatandaşları için uluslararası standartlara uygun alıkoyma koşullarının sağlanması konusunda katkıda bulunmasını istiyorum. Ayrıca Server Zekiryayev ve Timur İbragimov’un sağlık muayenesinden geçmelerini ve nitelikli tıbbi yardım verilmesini talep ediyorum.”