Kırım Tatar siyasi tutsak Asanov, doğum gününü esaret altında kutladı

02 Mart 2020, 22:44

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladıkları “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında yargılanan siyasi tutsak Marlen Asanov (İkinci Bahçesaray Grubu) 2 Mart tarihinde 43 yaşını doldurdu. Kırım Tatar siyasi tutsak, üç yıldır doğum gününü esaret altında kutluyor.

Kırım Dayanışması’nın konuyla ilgili açıklamasında, “Siyasi tutsak Süleyman (Marlen) Asanov 43 yaşını doldurdu. Hayırsever, restoran işletmecisi, dört çocuk babası, Bahçesaray’da çok ünlü bir kişi… Ama o şimdi bir siyasi tutsak. Asanov, bir gün içinde ‘terör faaliyetlerini organize etme’ gibi sahte bir suçlamayla özgürlüğünden mahrum edildi.” ifadelerine yer verildi.

6 KIRIM TATARI EKİM 2017’DEN BERİ TUTUKLU

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, 11 Ekim 2017 tarihinde işgalci kolluk kuvvetleri, Kırım Tatar aktivistlerin evlerinde arama düzenledi. Evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarının; Salaçık Kafe’nin sahibi Süleyman Asanov, evinde üçüncü kez arama yapılan aktivist Seyran Saliyev, sivil aktivist Timur İbragimov, Server Zekeryayev, Memet Belalov ve Ernest Ametov olduğu açıklandı.

İşgalciler, Süleyman Asanov’un “terör faaliyetlerini organize etme”, diğer 5 Kırım Tatarının ise “terör faaliyetlerine katılma” suçundan yargılanacağını duyurdu.

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN

İşgalciler, 21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da Kırım Tatarlarının evine baskın düzenledi. Baskınlardan birinin Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine düzenlendiği belirtildi. Diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine gerçekleştirildiği bildirildi.

Evlerinde yasa dışı arama yapılan Server Mustafayev ve Edem Smailov’un, arama sonrasında işgalciler tarafından Akmescit’e götürüldüğü bildirildi. Kırım Tatarlarının, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir teşkilatının üyesi olmakla suçlandığı ileri sürüldü.


doğum günü
Kırım Tatar siyasi tutsaklar
marlen asanov
Bunlara da bakın: