Siyasi tutsak Enver Ametov'un eşi: Eşim hiç bir kanıt olmadan terörizmle suçlanıyor

05 Kasım 2020, 10:30

Asif Aliyev/ QHA Kıyiv

İnsan hakları savunucularının verilerine göre, yüzden fazla Kırımlı, siyasi nedenlerden ötürü Rusya veya işgal edilen Kırım’daki hapishanelerde alıkonuluyor. Bu siyasi tutsakların büyük bir çoğunluğu ise Kırım Tatarlarından oluşuyor.

İlk bakışta sadece tutsak listelerindeki isimlerden ibaret olan siyasi tutsakların hepsinin ayrı birer hikayesi var. Kırım Haber Ajansı (QHA), siyasi tutsakların ailelerinin durumunu ve yaşantısını anlatan yazı dizisine devam ediyor.

Kremlin esiri Enver Ametov, 1975 yılında Özbekistan’da sürgünde dünyaya geldi. Ametov 17 yaşında, ailesiyle birlikte vatan Kırım’a taşındı ve zorunlu askerlik hizmeti çerçevesinde Deniz Kuvvetlerinde görev yapmaya başladı. Enver, 2004 yılında evlendi. Ametov ailesinin üç çocuğu var; kızları Elnara ve oğulları Ervin ile Alim.

KIRIM’DA YAPILAN EN BÜYÜK TOPLU BASKIN SARISINDA ALIKONULDU

Kırım’ın işgalinden bu yana Kırım Tatarlarının evlerine en büyük toplu baskınlardan biri 27 Mart 2019 tarihinde düzenlendi. İşgalci güçlerin baskın düzenlediği evlerin arasında Ametovların evi de bulunuyordu. 

Kırım Tatarı Enver Ametov, Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesinin 2. fıkrasına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütün üyesi olmakla (20 yıla kadar hapis cezasını öngörüyor) ve Rusya Federasyonu Ceza Kanununun 30. maddesinin 1. fıkrası ve 278. maddesine göre şiddet kullanarak iktidarı ele geçirmeye hazırlıkla (10 yıla kadar hapis cezası) suçlanıyor. QHA’ya konuşan siyasi tutsağın eşi Galina Ametova, evlerine yapılan baskın gününü, eşinin alıkonulma şartları ve Rus işgalci yönetiminin işgale karşı çıkanlara yönelik uyguladığı baskı politikasını anlattı.

“ARAMA SIRASINDA ÇOCUKLAR ÇOK KORKTU”

Enver sosyal, pozitif, dürüst bir insan. Her zaman yardıma ihtiyaç duyanlara yardım eder. 27 Mart 2019 tarihinde her zaman hafızamızda kalacaktır. O gün sabah saat 6.00’da evimize baskın düzenlendi ve arama yapıldı. Arama yaklaşık üç saat sürdü. Çocuklarımız da arama sırasında evdeydi ve evimizde silahlı maskeli kişileri gördüklerinde çok korktular. Aramadan bir gün sonra Enver mahkemeye çıkarıldı ve hakkında tutuklama kararı alındı.  

“6 AY TEK KİŞİLİK HÜCREDE TUTULDU”

Bir ay boyunca eşimden haber alamadım. Daha sonra onun Rusya’nın Taganrog kentinde alıkonulduğunu öğrendim. Yazdığı mektuplardan onun tek kişilik hücrede tutulduğu belli oldu. Altı ay sonra Enver Akmescit’teki 1 numaralı tutukevine sevk edildi ve hala orada tutuluyor.

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLAR ÇOK KÖTÜ ŞARTLAR ALTINDA ALIKONULUYORLAR

Enver’in alıkonulduğu koğuşta 25-26 kişi bulunuyor. Öte yandan koğuşta sadece 18 yatak var. Sırayla uyumak zorunda kalıyorlar. Bunun dışında koğuştaki diğer koşullar da çok kötü; tahtakuruları insanları devamlı ısırıyor ve vücutta yaralar bırakıyorlar, başka böcekler de var ve rutubet. Alıkonulduğu bir yıl yedi ay içinde Enver’in sağlık durumu çok kötüleşti. Devamlı öksürüyor, dişleri dağılıyor, ayakları şişiyor ve görme yeteneği kötüleşti.

Rusya’nın işgale karşı çıkan kişilere yönelik mücadelesi sağlıklı bir insanı böyle bir hale getirdi. Başka söyleyecek bir şey yok. Eşim kimseyi öldürmedi, hiçbir şey çalmadı. Eşim çok hayırsever insan. Yetkililer ise hiçbir kanıt olmadan ona terörist yaftası yapıştırdı.

Mahkeme duruşmalarına geldiğimiz her seferinde alıkonulanların yüzlerinde gülümseme görüyoruz çünkü onlar suçlu olmadıklarını biliyorlar. İnsanlar da bunu biliyor, duruşma günlerinde mahkeme binası önünde toplanan insanların sayısı bunu kanıtlıyor. 

Enver Ametov’un çocukları

“HALKIMIZIN DESTEĞİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Siyasi tutsaklara ve ailelerine destek veren Kırım Tatar halkına teşekkür ediyorum. Siyasi tutsaklara ihtiyaç duydukları şeyleri tutukevlerine gönderiyorlar. Siyasi tutsakların çocuklarına tüm bayramlarda hediyeler veriyorlar. Unutulmadığımızı bilmek çok önemli.

Enver Ametov
Kırım Tatar siyasi tutsakları
Bunlara da bakın: