Siyasi tutsak Emil Cemadenov 92 gün hücre cezasında geçirdi

25 Haziran 2020, 15:11

Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyetinin Salavat şehrindeki cezaevinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Emil Cemadenov’un hücre cezasından çıkarıldığı bildirildi. Cemadenov, 92 gün hücre cezasında tutuldu.

ŞİKAYETLER SONUCU HÜCRE CEZASINA SON VERİLDİ

Kırım Dayanışması sivil teşkilatına konuşan siyasi tutsak Emil Cemadenov’un eşi Liana Belalova, “23 Haziran 2020 tarihinde eşim Emil Cemadenov alıkonulduğu cezaevinden aradı. Anlattığına göre, farklı kurumlara yapılan şikayetler sonucu savcılık denetlenmesi yapıldı. 20 gündür normal hücrede alıkonuluyor.” diye bildirdi.

Daha önce siyasi tutsak Emil Cemadenov’un bir nedeni olmadan uzun süredir hücre cezasında alıkonulduğunu bildirilmişti.

İLGİLİ HABER: Kırım Tatar siyasi tutsak Cemadenov, 70 günden fazla bir süredir hücrede tutuluyor

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.

Emil Cemadenov
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: