Siyasi tutsak Cemil Gafarov'un ihtiyaç duyduğu ilaçlar kendisine verilmiyor

Güncel
Elvina Khalilova
06 Kasım 2019, 17:47
Elvina Khalilova
06 Kasım 2019, 17:47

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” kapsamında tutuklu olan Cemil Gafarov’a ihtiyaç duyduğu ilaçlar kendisine verilmiyor.

Kırım Dayanışması’nın aktardığına göre, 5 Kasım 2019 tarihinde avukat Rinat Yahin, siyasi tutsak Gafarov’u ziyarete gitti.

“GAFAROV’UN SAĞLIK DURUMU KÖTÜYE GİDİYOR”

Görüşmeden sonra avukat Yahin, siyasi tutsak Gafarov’un durumunu şu sözlerle anlattı:

Dün Akmescit’in mahkemeden önceki gözaltı merkezinde, yakınlarda Rostov’dan götürülen Cemil Gafarov ile görüştüm. Sağlık durumu kötüleşiyor. Rostov’dan Kırım’a getirildikten sonra kendini daha da kötü hissetmeye başladı. Aynı zamanda, tutukevinin (sözde) idaresi, Gafarov’a akrabaları tarafından gönderilen hayati ilaçları vermiyor. Onun, hayati fonksiyonlarını sürdürmek için bu ilaçlara ihtiyacı var.

Siyasi tutsak Cemil Gafarov’un, 2. derece engeli, kronik böbrek yetmezliği ve kalp hastalığı bulunuyor. 

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu, Raim Ayvazov 16 Mart 2019’da, Eskender Süleymanov ise 10 Haziran 2019’da alıkonuldular.